Szolgáltatások

Pár- és családterápia

PÁRTERÁPIA, ÉRZELEM FÓKUSZÚ PÁRTERÁPIA (EFT)

A párkapcsolatokban jelentkező nehézségek előfordulhatnak a bizalom megrendülése, a kapcsolat kiüresedése, elhidegülés, az egymás iránti ellenséges érzelmek megjelenése miatt. Létezik olyan is, hogy a gyermek problémájával összefüggésben bontakozik ki a pár között konfliktus.

Párkapcsolati krízisek és elakadások esetén nyújt segítséget a párterápia, amelynek mind a klasszikus megközelítése, mind pedig egy Magyarországon új, speciális formája, az Érzelem Fókuszú Párterápia (EFT) elérhető.


Időpontfoglalás

Időpont kérése rendelésére a következő telefonszámon lehetséges:

06 70 775 0288,

vagy írjon e-mailt közvetlenül a recepcio@panoramaklinika.hu címre

Bejelentkezés pár- és családterápiára


Az Érzelem Fókuszú Párterápia (Emotionally Focused Therapy, EFT) alapját az utóbbi időszak pszichológiai kutatási eredményei képezik. Ezek szerint a kapcsolatainkban (pl. ahogyan párunkhoz viszonyulunk, ahogyan a párkapcsolatunkban működünk) meghatározóak a gyermekkortól kezdve megélt tapasztalatok, hatások, amelyek automatikussá váló viselkedéseket és szokásokat alakítanak ki bennünk. Így lehet, hogy a partnerünk viselkedésmintái, igényei és kommunikációja számunkra érthetetlen vagy nehezebben érthető, esetleg ütközik a saját családunkból hozott mintával. Ez konfliktusok forrásává válhat, félreértéseket eredményezhet, megnehezítve az egymásra hangolódást. Az eltérő igények összehangolása sok stresszel, szorongással és heves konfliktussal járhat, ami veszélyeztetheti a kapcsolatot. Ha egy kapcsolatban sok stresszt és bizonytalanságot élünk meg, az a szeretetet és az összetartozást elhomályosíthatja, helyére a csalódottság, a „meg nem értettség” élménye kerül. Ilyenkor védhetjük magunkat a további érzelmi sérüléstől oly módon, hogy egyre kritikusabbá válunk, vagy érzelmileg eltávolodunk partnerünktől.

Érzelem Fókuszú Párterápia (EFT) helyszíne

Vizsgálatokkal igazolt, hogy az Érzelem Fókuszú Párterápia kifejezetten hatékony módszer a kapcsolati folyamatok megértésére és alakítására. Olyan keretet tud adni, amelyben követhetővé és logikusan megérthetővé válnak az egyébként sokszor követhetetlennek tűnő érzelmi reakciók. Az EFT módszere fókuszált módon segítséget nyújt ahhoz, hogy a mélyben rejlő szükségletek megfogalmazhatóvá váljanak és kialakulhasson egy biztonságot és kölcsönös támaszt adó, új kapcsolódási mód.

A terápiás folyamat hossza változó, de általában 10-15 alkalom alatt már jelentős változás érhető el.

Családterápia

A módszer alkalmazható minden olyan együtt élő csoport esetén, akik családként tekintenek önmagukra – legyen szó akár gyermekét vagy gyermekeit egyedül nevelő szülőről, örökbe fogadott gyermeket nevelő, mozaik vagy vérrokoni kapcsolat alapján szervezedő családról.

Amikor egy családtag – különösképp egy gyermek- valamilyen testi-lelki tünettől szenved vagy tartósan megbetegszik, az kihat az egész család életére. Gyakori tapasztalat, hogy a gyermek viselkedésének megváltoztatásához az egész család bevonása szükséges, amihez nyitottságra és bátorságra van szükség az összes érintett részéről.

A családoknak a rendszerszemléleti megközelítés szerint fejlődéstörténetük van, belső szabályokkal rendelkeznek, önszabályozásra képesek és képviselnek egy a családra jellemző kommunikációs stílust stb. A családterápiás megközelítésben az egyéni tünet kapcsolati nézőpontból kerül megértésre anélkül, hogy bárkit is okolnának vagy hibáztatnának a szenvedést okozó szituáció kialakulása miatt.

Az üléseken az egyes családtagok egymásra adott reakcióival, a kommunikáció jellegzetességeivel és az együttműködéssel foglalkozunk. Megvizsgáljuk az interakciókat és azok ismétlődő mintázatait, vagyis a „családi forgatókönyveket”, valamint igyekszünk megtalálni a változás módjait, amelyek a pozitív fejlődés lehetőségét kínálják mindenki számára. Nem egyetlen családtag vagy egy családi alrendszer megoldását, hanem az egész család közös megoldását keressük és igyekszünk bevezetni azt a család életébe.

Pár és családterápia (Érzelem Fókuszú Párterápia (EFT) helyszínünk

Mikor segíthet a családterápia?

  • párkapcsolati problémák;
  • szülővé válás kérdései;
  • örökbefogadás, nevelőszülői nehézségek;
  • gyermekkori viselkedészavar;
  • serdülőkorral jelentkező nehézségek;
  • családi vagy párkapcsolati krízisek feldolgozása;
  • kommunikációs problémák;
  • pszichoszomatikus tünetek, betegségek valamely családtagnál;
  • betegséggel diagnosztizált családtaggal való együttélés kérdései;
  • szakítás, válás;
  • gyász;
  • élethelyzeti változások: munkahelyi kihívások, nyugdíjazás, időskorral jelentkező problémák.

 

A szakemberrel folytatott első interjú alapján, a probléma és a körülmények pontos megismerése után dönthető el, hogy párterápiára, ezen belül Érzelem Fókuszú Párterápiára vagy családterápiára van-e inkább szükség.


Időpontfoglalás

Időpont kérése rendelésére a következő telefonszámon lehetséges:

06 70 775 0288,

vagy írjon e-mailt közvetlenül a recepcio@panoramaklinika.hu címre

Bejelentkezés pár- és családterápiára


 


PszichoLogic

Cikkek, hírek, bejegyzések

Hasfájás és társai: funkcionális gyomor-bél rendszeri kórképek gyermekkorban

Már csecsemőkortól ismerünk olyan betegségeket, amelyek bár valódi szervi, azon belül főleg gyomor-bél rendszeri tüneteket okoznak, a kiváltó okot mégsem a bélben kell keresni. Nagyon sok tünet esetében ma már tudottan a megváltozott bél-agy tengely kétirányú kapcsolata áll, amelynek hibás működése többek között pszichoszomatikus jellegű betegségekben is felmerül. Már csecsemő- és kisdedkorban okozhat tüneteket a […]

Tovább

Gyomortükrözés és vastagbéltükrözés gyermekek számára

A gyermekkori gyomor-bél rendszeri (gasztrointesztinális) panaszok egyre gyakoribbak és egyre fiatalabb korban jelentkeznek. A panaszok néha életkori sajátosságból fakadnak, vagyis kinőhetőek, máskor azonban komoly, sürgős ellátást igénylő kórképek, pl. fertőzések, gyulladások, illetve egyes esetekben az életvitelt, életminőséget tartósan megváltoztató tartós állapotok – ételallergiák, ételintoleranciák, autoimmun folyamatok – húzódnak meg mögöttük. Az is előfordul, hogy valamilyen […]

Tovább

Irritábilisbél-szindróma: felismerés, elfogadás és megküzdés

Az irritábilisbél-szindróma (irritable bowel syndrome – IBS) a vastagbelet érintő funkcionális emésztőrendszeri rendellenesség. „Funkcionális” alatt azt értjük, hogy a megbetegedés és a tünetek mögött nincsen egyértelműen diagnosztizálható szervi eltérés. A szaporodó esetszámok és a kimutatható stresszfaktor arra vall, hogy az IBS civilizációs betegség. Mivel a testi tünetek mögött lelki okok állhatnak, az IBS kezelése komplex […]

Tovább

Vélemények

„Hirtelen volt szükségem ANTIGÉN gyorstesztre, egy másnapi repülőúthoz. Készségesen, rugalmasan fogadtak, biztonságos mintavétel után 15 perc múlva megvolt az eredmény, néhány perc múlva pedig a hivatalos dokumentumot is kiállították. Azóta is hálás vagyok, hogy elutazhattam a lányomhoz, akit már hónapok óta nem láthattam a járvány miatt. Köszönettel,”

Katalin

„Időpontra érkeztem, kedves, szakszerű és türelmes ellátásban részesültem. Mindenkinek ajánlom. Köszönettel,"

Zsolt

„Gyors bejelentkezés, várakozás nélküli ellátás és határidőre érkező, gyors eredmény. Köszönöm,”

Orsolya