Scheuermann-kór

A Scheuermann-kór egy több csigolyára kiterjedő csontosodási zavar, amely a csigolyák másodlagos csontosodási magját érinti. Leggyakrabban serdülőkorban jelentkezik, fiúknál gyakoribb. Általában néhány háti csigolyát árint, de előfordulhat az ágyéki szakaszon és a thoracholumbális átmenetben.

Az érintett csigolya elülső harmadának növekedési magassága elmarad, ezért ékcsigolyák alakulhatnak ki. Az érintett gerincszakasz mozgástartománya csökken, a mellkas merevebbé válik, a légzés beszűkülhet, a vállak előre eshetnek szűkítve ezzel a felső végtag mozgástartományát. Az izmok merevvé, ugyanakkor gyengévé válnak, fájdalom alakulhat ki.  A rossz tartás és a fájdalom fokozhatja az egyébként is szorongó serdülők lelkiállapotát, ezért is fontos ezeket a tüneteket komolyan venni. Későbbiekben a statikai eltérések miatt a degeneratív folyamatok felgyorsulnak.

Fontos szerepe van a betegség időben történő felismerésének és kezelésének, hiszen a cél a rossz növekedési irány korrigálása, megállítása.

A Scheuermann-kór kezelése

A betegség kiváltó oka ismeretlen, ezért a betegségnek gyógyszeres kezelése nincs.

A betegség célzott gyógytornával kezelhető, ez a Schroth-terápia, ami korrigálja a kóros görbületet, és megérezteti a helyes tartást.  Súlyos esetben a gyógytornát ki kell egészíteni megfelelő korzett (fűző) viselésével.

A kezelés menete

  1. zsugorodott, görcsös izmok és lágyrészek kezelése manuális technikákkal
  2. Schroth-terápia

Tetszik, megosztom:

Facebook
LinkedIn
Twitter
WhatsApp
Email

Kapcsolódó szolgáltatások

Blog - PszichoLogic

Cikkek, podcastok

A PszichoLogic oldalon podcastokat hallgathatnak és cikkeket, blogokat olvashatnak olyan témákról, amelyek reményeink szerint Önöket is érdekelni fogják.

Refluxbetegség A refluxbetegség – teljes nevén gasztroözofageális refluxbetegség – gyakorinak számító emés

Comments are disabled.