A Scheuermann kór egy több csigolyára kiterjedő csontosodási zavar, amely a csigolyák másodlagos csontosodási magját érinti, leggyakrabban serdülőkorban jelentkezik és gyakoribb fiúknál. Általában a néhány háti csigolya érintett, de előfordulhat az ágyéki szakaszon és a thoracholumbális átmenetben.
Az érintett csigolya elülső harmadának növekedési magassága elmarad, ezért ékcsigolyák alakulhatnak ki. Az érintett gerincszakasz mozgástartománya csökken, a mellkas merevebbé válik, a légzés beszűkülhet, a vállak előre eshetnek szűkítve ezzel a felsővégtag mozgástartományát, az izmok merevvé, ugyanakkor gyengévé válnak, fájdalom alakulhat ki. A rossz tartás és a fájdalom gyakran fokozhatja az egyébként is szorongó serdülők lelkiállapotát, ezért is fontos ezeket a tüneteket komolyan venni. Későbbiekben a statikai eltérések miatt a degeneratív folyamatok felgyorsulnak.
Fontos szerepe van az időben felismert és kezelt betegségnek, hiszen a cél a rossz növekedési irány korrigálása és megállítása.
A Scheuermann kór kezelése:
Célzott gyógytorna, Schroth terápia, amely korrigálja a kóros görbületet és megérezteti a helyes tartást. Súlyos esetben a gyógytornát ki kell egészíteni megfelelő korzett (fűző) viselésével.
A betegség kiváltó oka ismeretlen, ezért a betegségnek gyógyszeres kezelése nincs.
Kezelés menete:
- zsugorodott, görcsös izmok és lágyrészek kezelése manuális technikákkal
- Schroth terápia
Sywa Ágnes
Gyógytornász, manuálterapeuta