Egyéni pszichoterápia felnőtteknek
A Panoráma Poliklinikán az egyéni pszichoterápiás módszerek széles köre áll a páciensek, kliensek rendelkezésére: kognitív viselkedésterápia (CBT), rövid és hosszú pszichoanalitikus szemléletű terápiák, autogén tréning stb.
Pszichoterapeutáink képzettségüknek és érdeklődésüknek megfelelően dolgoznak az egyes módszerekben. A pszichoterápiás iskolák közös vonása, hogy a terápiás kapcsolat, a terápiás folyamat során a lelki működés tartós, belülről fakadó változására és nagyobb fokú belső szabadság elérésére nyílik lehetőség. A megfelelő módszer és szakember kiválasztása sokszor értelemszerű, más esetben az indikációs interjú segíthet benne.
A pszichoterápia a páciens és a terapeuta rendszeres találkozásán alapuló folyamat. A közös munka mindkét féltől odafigyelést és jelentős érzelmi befektetést, elköteleződést igényel. Pszichoterápiába járni nem mindig könnyű, de az életminőség jelentős változásával kecsegtet. A terápiás folyamat az alkalmazott módszertől függően lehet időhatáros vagy időhatár nélküli.
Egyeztessen időpontot!
Ehhez az ellátásunkhoz időpont-egyeztetés szükséges (közvetlenül bejelentkezni nem lehetséges). Kérjük, kattintson a gombra, és küldje el elérhetőségeit. Ezt követően telefonon vagy e-mailben felvesszük Önnel a kapcsolatot.
Pszichodinamikus szemléletű terápiák
A pszichodinamikus szemléletű terápiák közös vonása, hogy elismerik a tudattalan folyamatok szerepét.
A Panoráma Poliklinikán
- a pszichoanalitikusan orientált időhatár nélküli terápia,
- a rövid dinamikus terápia (20-30 ülés) és
- az álomelemzésre épülő DREAM rövid terápiás módszer
is elérhető . A módszer kiválasztása (alkalmazhatósága) több tényezőtől függ. Erről gondos mérlegelés után az első interjút követően egyeztet a pszichológus a pácienssel.
Eltérés lehet abban is, hogy heti egy vagy több ülésben találkozik-e egymással a páciens és a terapeuta. A terápia lehet időhatáros (ekkor előre meghatározott ülésszámra szerződnek) vagy időhatárnélküli is. Utóbbi esetben a befejezésre a terápia egy pontján közös mérlegelés után kerül sor.
A hosszú terápiák a személyiség mélyebb átdolgozására adnak lehetőséget. A rövid terápiák célja korlátozottabb: általában arra alkalmasak, hogy egy belső konfliktust vagy életviteli nehézséget fókuszba helyezve dolgozzanak az aktuális probléma megoldásán.
Kognitív viselkedésterápia (CBT)
A kognitív viselkedésterápiás irányzat szerint a pszichés tünet hibás tanulási folyamat következtében alakul ki. A terápia célja egy látható viselkedés megváltoztatása a viselkedés újratanulásával.
A felmérés után a beavatkozás tervének kidolgozása a klienssel közösen történik. A kliens a kapott feladatokat először az ülésen majd otthonában gyakorolja. A terápia része annak megértése, hogy az egyén hogyan viszonyul a világ megtanulandó dolgaihoz. Ha ez a viszonyulás túlzottan negatív fókuszú, a reálishoz történő közelítéssel lehet korrigálni. A kognitív terápiában feltárjuk a negatív érzést és viselkedést befolyásoló gondolatokat, amelyek pl. téves helyzetértékelésen, hiedelmen, logikai hibán alapulhatnak. A feltárás után kidolgozhatjuk az alkalmazkodást jobban segítő új viselkedést.
Más pszichoterápiás eljárásokkal összehasonlítva a CBT strukturált módszer, amelyre a terapeuta aktív, direkt, irányító hozzáállása a jellemző. A módszer a jól körülhatárolható pszichés problémák (pl. depresszió, szorongásos zavarok, kényszerbetegség stb.) esetén javasolható. Átfogóbb nehézségek – komplex érzelmi vagy személyiségzavarok, identitáskrízisek, önismereti igény stb. – esetén is alkalmazható a kognitív viselkedésterápia, ilyenkor azonban szükséges lehet élményközpontúbb elemekkel – sématerápiás technikákkal, imaginációval, dramatikus elemekkel, művészetterápiás eszközökkel stb. – kiegészíteni a kezelést.
Szupportív pszichoterápia
A szupportív terápia törekszik rá, hogy
- erősítse az énvédő és megküzdési mechanizmusokat;
- segítsen az egyénnek elfogadni saját állapotát, illetve megerősíteni státuszát környezetében (pl. a családban valamilyen sorsfordító diagnózist követően);
- csökkentse a stresszt és a szorongást, fokozza a stressztűrést;
- megkönnyítse a társas érintkezést és a kommunikációt.
A kezelések célja:
- betegségben a tünetekkel való sikeres megküzdés;
- a stabilitás, a megfelelő alkalmazkodás elősegítése;
- az önértékelés fenntartása és fejlesztése;
- az általános egészség és a személyes jóllét megteremtése;
- az otthoni és munkahelyi teljesítmény támogatása;
- a súlyos mentális zavarok kiújulásának megelőzése;
- támogatás valamilyen átmeneti alkalmazkodási zavarban a problémával való megküzdéshez.
A szupportív pszichoterápia számos betegség gyógyítása során alkalmazható, a pszichiátriai kórképek mellett szomatikus rendellenességek esetében is (amellett hogy intézményünkben ez elsősorban az egészségpszichológiai konzultáció feladata).
A Panoráma Poliklinika a szupportív pszichoterápiát azoknak javasolja, akik számára az egyéni feltáró terápia, a csoportanalízis, a pszichodráma nem jelent megoldást.
A szupportív kezelések keretei változatosak, problémától függően a terápia tarthat néhány hétig vagy akár évekig, heti vagy kétheti gyakoriságú ülésekkel.
Távterápia
A távterápia (vagy „Skype-terápia”) új, gyorsan népszerűvé vált terápiás forma. Online kapcsolat segítségével azok számára is elérhetővé teszi a konzultációt vagy terápiát, akik valamilyen ok miatt egyébként kiszorulnának a mentális egészségügyi ellátásból.
A személyes terápia és a távterápia több vonatkozásban különbözik egymástól. Személyes terápia esetén például a pszichoterápia kereteinek biztosítása a szakember feladata, távterápia esetén ez a terápiát igénybe vevő feladatává is válik. Távterápia esetén a titoktartás és biztonság megteremtésében (pl. az alkalmazott szoftver biztonságossága, a terápia terének, helyének biztonsága) a kliensnek is felelőssége van.
A biztonságos alkalmazási mód az, amikor a személyes terápiás kapcsolat alakul át távterápiává. Ilyenkor is elvárás, hogy a távterápia folyamán személyes találkozások is be legyenek iktatva, évente többször is.
A terapeutának szakmai megfontolások alapján jogában áll dönteni arról, hogy az adott kliens esetében alkalmazható-e távterápia, vagy inkább más típusú segítséget javasol.
Kapcsolódó anyagok
- Mély víznek két partja: érintkezési pontok manuálterápia és pszichoterápia között – blogbejegyzés.
ADHD-csoport: azoknak, akik nyitottak a közös munkára – blogbejegyzés.
Rendelő szakemberek
Tetszik, megosztom:
Rendelés helyszíne
Panoráma Poliklinika (Buda)
1126 Budapest, Derkovits u. 7.
1126 Budapest, Derkovits u. 10.
1126 Budapest, Dolgos u. 2. 1/A
Időpont-egyeztetés
Egyes ellátásainkhoz időpont-egyeztetés szükséges (közvetlenül bejelentkezni nem lehetséges). Kérjük, kattintson a gombra, és küldje el elérhetőségeit. Ezt követően telefonon vagy e-mailben felvesszük Önnel a kapcsolatot.