ARFID-intervenció

Klinikánkon az ARFID evészavar kivizsgálása és ellátása négyalkalmas személyes vagy online szülőkonzultáció keretében zajlik, amely kivizsgálási, pszichoedukációs és intervenciós szakaszból áll. A viselkedésterápiás intervenciót tartalmazó programot a 8–18 éves korosztály számára dolgoztuk ki.

Az ARFID az angol Avoidant Restrictive Food Intake Disorder kifejezésből alkotott mozaikszó, jelentése magyarul „elkerülő-korlátozó táplálékbeviteli zavar”. Az ARFID kialakulása a többi evészavarhoz hasonlóan multifaktoros, vagyis több okra vezethető vissza. Az ARFID a beteg és környezete számára pszichés megterhelést jelent, és a gyermek testi egészségére is negatív hatással lehet, például alultápláltságot, növekedési problémákat okozhat. A korai felismerés és a szakértői segítség rendkívül fontos, a sikeres intervenció a testi-lelki életminőség jelentős javulását eredményezheti.

Az intervenciós program kidolgozója és vezetője, Demetrovics Orsolya gyermek- és ifjúsági klinikai és mentálhigiénés szakpszichológus, családterapeuta jelenleg online konzultációk keretében, Benkő-Hidas Anna gyermek- és ifjúsági klinikai és mentálhigiénés klinikai szakpszichológus, valamint Szabó Rózsa Vivien pszichológus online formában és személyesen is elérhető a megoldást kereső családok számára.

ARFID vagy nem ARFID?

Az ARFID-nak három fő típusát különböztetjük meg attól függően, hogy mi okozza a legnagyobb problémát a gyermeknek.

  • Érzékszervi tulajdonságok szerinti érzékenység. A gyermek ilyenkor az ételek állaga, színe, íze, szaga alapján utasít el bizonyos ételeket. Sokszor „bézs diétának” is nevezik, mert gyakori, hogy a gyermek inkább csak bézs színű ételeket fogyaszt (keksz, üres tészta, kenyérfélék).
  • Érdeklődés hiánya, étvágytalanság. A második típusba tartoznak azok, akik számára az étkezés, az ételek nem fontosak: mindig is nagyon keveset ettek, különösebben nem érdekli őket a táplálkozás.
  • Félelem az evéstől. Ilyenkor az evés valamilyen negatív élménnyel kapcsolódott össze (például hányás, hányinger, fulladás, allergiás reakció), a gyermek emiatt fél megenni bizonyos típusú ételeket, tart a következményektől.

A szülő kezdeti tájékozódását a gyermek evészavarával kapcsolatban a fenti típusokon túl az alábbi szempontok segíthetik.

  • Az ARFID bármilyen életkorban kialakulhat, de leggyakrabban 0–4 éves kor között jelentkezik először;
  • más evészavarokhoz képest az ARFID-ban értinettek között nagyobb a fiúk aránya, mint a lányoké;
  • az ARFID-hoz nagyobb valószínűséggel társul egyéb pszichiátriai betegség, leggyakrabban szorongás, autizmus-spektrumzavar (ASD) és/vagy figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar (ADHD);
  • más evészavaroktól eltérően az ARFID-ban nincs jelen testképzavar, vagyis a páciens nem azért nem eszik, mert kövérnek gondolja magát, fogyni szeretne.

Időpont-egyeztetés

Egyes ellátásainkhoz időpont-egyeztetés szükséges (közvetlen bejelentkezés nem lehetséges). Kérjük, kattintson a gombra, és küldje el elérhetőségeit számunka. Ezt követően telefonon vagy e-mailben felvesszük Önnel a kapcsolatot.

Az ARFID-intervenció keretei

Az ARFID feltérképezése és az otthon is alkalmazandó technikák betanítása klinikánkon négy ötvenperces ülésben történik szülőkonzultáció formájában, amibe az érintett is bevonható, ill. bevonandó. Az ülések kívánatos száma ettől eltérhet, amiről a szülő a folyamat során jelzést kap a vizsgáló szakembertől. Szervi elváltozás gyanúja esetén a pszichés kivizsgálás mellett javaslatot tehetünk bizonyos szakorvosi vizsgálatokra vagy társszakmák (pl. dietetikus) igénybevételére is. A négy alkalmas szülőkonzultáció legtöbbször már önmagában előrelépést hoz, de amennyiben szükséges, a folyamat további konzultációkkal egészíthető ki, társbetegség, illetve a család egészét érintő probléma esetén célzott terápiákkal folytatható.

Az ARFID-konzultációt személyes találkozások és online formában is biztosítani tudjuk. Az érintett gyermek bevonása a folyamatba nem minden esetben szükséges, ugyanakkor kívánatos lehet; az optimális felállást közösen határozzuk meg. 14 év fölött az is elképzelhető, hogy a gyermek számára komfortosabb, ha a szülő nem vesz részt a konzultáción vagy annak egy részén. A szülő tájékoztatása ebben az esetben a pszichoterápiákra vonatkozó általános szabályok szerint, a vizsgált kamaszkorú pácienssel egyeztetett formában történik meg.

Klinikánk szakmai indokok alapján általában előnyben részesíti a személyes találkozásokat a pszichoterápiás és konzultációs ülések esetében. Ha van mód választani, ezt a szemléletet az ARFID-konzultációk esetében is érvényesítjük, különösen ha a folyamatba az érintett gyermeket is célszerű bevonni. Mindemellett a tapasztalatok szerint a négyalkalmas szülőkonzultáció online formában is eredményes, így azok is hathatós támogatást tudnak kapni, akik számára a rendszeres személyes megjelenés – például a nagy földrajzi távolság vagy életvezetési adottságok miatt – nem megoldható.

Az ARFID kezelésének mindig személyre és családra szabottnak kell lennie, tekintettel arra, hogy a betegség képe és lefolyása is minden esetben egyedi. A diagnosztikai, edukációs és intervenciós program négy ülésén a kliens lehetőleg egy szakemberrel dolgozik.

Az ARFID-szülőkonzultáció menete

A program sikeressége szempontjából fontos, hogy az első ülésen a szülő(k) a gyermek nélkül vegyen(ek) részt – ettől csak 14 év fölötti gyerek esetében lehetséges eltérni a páciens, vagyis a kamaszkorú fiatal kifejezett kérésére. A gyermeknek a szülőkonzultációs folyamatba történő esetleges bevonásáról, annak célszerűségéről és mikéntjéről a szakember és a szülő ezt követően már egyeztetni tud.

  • Első és második ülés: diagnosztikai fázis (első interjú, anamnézis felvétele)

A hozzánk forduló szülővel vagy szülőkkel először első interjút készítünk, második alkalommal pedig megtörténik a részletes anamnézis felvétele, különös tekintettel az evéshez kapcsolódó nehézségekre. Az első két alkalom során feltérképezzük a múltbeli és aktuális nehézségeket, a család és a gyermek evési szokásait, rögzítjük a bevitt kalóriamennyiséget. Nagy súlyt fektetünk a szenzoros érzékenységek felderítésére, a gyermek szenzoros profiljának elkészítésére. Emellett kérdőívek, evésnapló kitöltése, szükség esetén rövid, otthoni videofelvétel készítése segít a szakembernek a diagnózis felállításában. Az első két alkalom alapján beazonosítjuk az evészavar típusát, és ehhez igazodva folytatjuk a kezelést a következő üléseken.

  • Harmadik ülés: pszichoedukáció

A harmadik ülés során pszichoedukáció következik, ami elengedhetetlen a sikeres kezeléshez. Átbeszéljük a szülőkkel, hogy az ő gyermekük esetében az ARFID melyik típusáról, típusairól van szó. Ehhez igazítva megosztjuk velük, az ő esetükben milyen „fenntartó mechanizmusok” játszanak szerepet a betegség fennállásában. A fenntartó mechanizmusok ismerete segít abban, hogy a szülők jobban megértsék gyermekük viselkedését, ami a betegségből adódó nehézségek könnyebb elfogadásához, ezáltal a stressz és a konfliktusok csökkenéséhez vezet. A fenntartó mechanizmusok megértése ugyancsak segíteni fog szülőnek a későbbiekben abban, hogy bátrabban változtasson saját hozzáállásán és a gyermekkel szemben támasztott elvárásokon.

  • Negyedik ülés: intervenciós fázis (helyes gyakorlatok elsajátítása)

A negyedik alkalommal az adott gyerekhez, családhoz igazított módszerek elsajátítása történik meg a szakember vezetésével. Nyolcéves kor fölött már a kognitív viselkedésterápiás (CBT) módszertant alkalmazhatjuk: segítségével a szülő és a gyermek megtanulja, hogyan lehet úgy megkóstolni az új ételeket, hogy az a lehető legkellemesebb legyen. A kóstol(tat)ás módszerei mellett egyéb technikákat, relaxációs módszereket is tanulunk, miközben lehetőség nyílik a helyes attitűd elsajátítására és alkalmazására is. A szülő értő hozzáállása csökkenti az étkezések körüli stresszt, a gyermek táplálkozása kapcsán a családon belül és a tágabb környezetben jelentkező konfliktusokat; a szülő és a gyermek otthon is képes lesz elkezdeni az új ételek fokozatos bevezetését.

Praktikus tudnivalók

Felhívjuk tisztelt Pácienseink figyelmét, hogy megbízásuk alapján a Panoráma Poliklinika és a páciens (illetve törvényes képviselője) között szerződés jön létre. Kérjük olvassák el gondosan, és a szülőkonzultáció során tartsák szem előtt a gyermek-pszichoterápiás tájékoztatónkban és mellékleteiben (a gyermek képviseletéről; a gyermek önálló közlekedéséről) közölt szerződéses feltételeket. A tájékoztató részletesen kitér a megbeszélt ülések lemondásának következményeire is. Az ARFID-intervencióra vonatkozó szülőtájékoztató anyagunk (ennek az ismertetőnek a rövid változata) innen tölthető le.

Az ülések helyszíne: 1126 Budapest, Derkovits utca 7. vagy 1147 Budapest, Ilosvai Selymes utca 81. Kérjük, legyenek pontosak; az egyes üléseken a kitűzött időpont előtt 5 perccel jelenjenek meg a helyszínen! Amennyiben az ellátást online formában veszik igénybe, csatlakozzanak pontosan az ülésekhez. Ha a szolgáltatás tartalmával, igénybevételével kapcsolatban további kérdésük van, keressék mentálhigiénés koordinátorunkat a pszi@panoramaklinika.hu e-mail-címen vagy a +36 70 579 6500-s telefonszámon. Online konzultáció esetén a csatlakozás technikai mikéntjéről és a fizetési lehetőségekről részletes tájékoztatót kapnak recepciónktól, amelyet az info@panoramaklinika.hu e-mail-címen, illetve ugyancsak a +36 70 775 0288-as telefonszámon érhetnek el. Árainkról árlistánkból tájékozódhatnak.

Kapcsolódó anyagok

  • Demetrovics Orsolya blogbejegyzése az ARFID kivizsgálásáról és terápiájáról
  • Demetrovics Orsolya podcastja az ARFID-ról.

Tetszik, megosztom:

Facebook
LinkedIn
Twitter
WhatsApp
Email

Rendelés helyszíne

Panoráma Poliklinika (Buda)
1126 Budapest, Derkovits u. 7. vagy Panoráma Poliklinika (Pest) 1147 Budapest, Ilosvai Selymes u. 81. vagy ONLINE

 

Időpont-egyeztetés

Egyes ellátásainkhoz időpont-egyeztetés szükséges (közvetlen bejelentkezés nem lehetséges). Kérjük, kattintson a gombra,
és küldje el elérhetőségeit számunka.
Ezt követően telefonon vagy e-mailben felvesszük Önnel a kapcsolatot.

Online konzultáció

Amennyiben online konzultációra szeretne bejelentkezni, kérjük kattintson ide.

Rendelő szakemberek

Benkő-Hidas Anna gyermekpszichológus, klinikai szakpszichológus

gyermek- és ifjúsági klinikai és mentálhigiénés szakpszichológus

Demetrovics Orsolya

gyermek- és ifjúsági klinikai és mentálhigiénés szakpszichológus, családterapeuta