Fekélyes vastagbélgyulladás (colitis ulcerosa)
A colitis ulcerosa a vastagbél nyálkahártyájának krónikus gyulladásával járó autoimmun bélbetegség.
Kialakulásának pontos okait a tudomány nem ismeri, genetikai hajlamosító tényezők és környezeti faktorok egyaránt valószínűsíthetők. A betegség rendszerint fiatal korban jelenik meg, ettől fogva életre szóló állapotnak tekinthető. A gyulladás időről időre fellángol, majd remisszióba kerül, tünetmentessé válik; az életkor előrehaladtával a colitis ulcerosa rendszerint súlyosbodik.
A fekélyes vastagbélgyulladás fizikai betegség, de számos megfigyelés és a statisztikák is arra utalnak, hogy a tünetek erőssége és a fellángolások gyakorisága összefügg a stressz-szinttel és egyéb pszichés tényezőkkel, amelyek hatással vannak az immunrendszer működésére, így az autoimmun folyamatra is.
A colitis ulcerosát gyakran tárgyalják együtt a hasonló jellegű Crohn-betegséggel, amelytől a diagnózis felállítása és a kezelés kialakítása során mindenképpen el kell különíteni.
Tünetek
A betegség változatos tünetekkel jelentkezik, amelyeknek a súlyossága is eltérő. A leggyakoribb panaszok:
- A betegség legáltalánosabb, legjellemzőbb tünete a végbél vérzése és a véres-nyákos hasmenés, naponta többször, akár 6–10 alkalommal, illetve a súlyos periódusokban ennél is többször.
- Hasi fájdalom és görcsök főleg étkezés után jelentkezhetnek bal oldalon vagy az egész hasi területen.
- Az intenzív gyulladás miatt a fellángolások idején lázas állapot alakulhat ki.
- A vastagbélben történő tökéletlen felszívódás és a betegség embert próbáló tünetei miatt kialakuló állandósuló fáradtság, a folyadékhiány és a testsúlyvesztés is a jellemző tünetek közé sorolható.
- Autoimmun jellegénél fogva a colitis ulcerosát gyakran kísérik társbetegségek (pl. máj- és epebetegségek, szemgyulladás stb.).
Időpontfoglalás
Foglaljon időpontot online! Naptárunkban kiválaszthatja az Ön számára megfelelő időpontot.
Tisztelettel kérjük kedves pácienseinket, hogy a rendelésre a foglalt időpont előtt legalább 5 perccel érkezzenek meg! Szíves együttműködésüket előre is köszönjük!
A diagnózis felállítása
A colitis ulcerosa gyanúja az elsődleges tünetek alapján könnyen megfogalmazható, a gasztroenterológus szakember számára a kihívást az akut fertőzésektől és az egyéb emésztőrendszeri betegségektől, főleg a Crohn-betegségtől való elkülönítés jelenti.
- A szakrendelésen a szakorvos kikérdezi a beteget a tünetekről és az esetleges családi kórelőzményekről. Ezt követően fizikális vizsgálatot végez.
- A colitis ulcerosa egyértelmű azonosítására ma a kolonoszkópia (vastagbéltükrözés) az elsődleges módszer. A beteg vastagbelébe vezetett hajlékony eszköz, az endoszkóp segítségével a szakorvos kameraképen tekinti meg az érintett területeket; ugyanekkor szövetmintavételre (biopsziára) is lehetőség nyílik.
- A mintavételes vérvizsgálatnak, székletvizsgálatnak az egyéb bélfertőzések kizárásában lehet szerepe.
A colitis ulcerosa kezelése
A fekélyes vastagbélgyulladás krónikus állapot, a beteg számára az életminőség tartós romlásával jár. Tüneteiben és lefolyásában a betegség nagy változatosságot mutat, az élhető állapot kialakítása érdekében a szakorvos általában egyéni gyógyszeres terápiát állít be, ami jelentheti
- gyulladáscsökkentő gyógyszerek (nem-szteroidok, és szteroidok) vagy immunválaszt szabályozó gyógyszerek szedését a betegség megfelelő szakaszaiban.
- A gyógyszeres kezelés megfigyelésen alapuló, egyénileg kialakított étrenddel és életmódszabályok betartásával, illetve stresszcsökkentő terápiákkal támogatható, ami segíthet meghosszabbítani a tünetmentes időszakaszok hosszát.
- (Műtéti beavatkozásra végső esetben kerül sor – kórházi körülmények között – , ha a konzervatív terápiák nem használnak, illetve ha az életet súlyosan veszélyeztető szövődmény alakul ki a vastagbélben.)
A cikk szakértője dr. Cseh Áron PhD a Panoráma Poliklinika Gasztroenterológiai Centrumának vezetője.
Tetszik, megosztom:
Időpontfoglalás
Foglaljon időpontot online! Naptárunkban kiválaszthatja az Ön számára megfelelő időpontot.
Kapcsolódó szolgáltatások
Blog - PszichoLogic
Cikkek, podcastok
A PszichoLogic oldalon podcastokat hallgathatnak és cikkeket, blogokat olvashatnak olyan témákról, amelyek reményeink szerint Önöket is érdekelni fogják.
Ételallergiás gyermek – szorongó szülő?
A gyermek ételallergiája alaposan felforgatja a családok életét. Súlyos allergia esetén mindenképpen el kell ker
Mire szolgál a HELIPROBE kilégzéses teszt?
A Helicobacter pylori baktérium fertőzése gyomorhurutot vagy gyomor- és nyombélfekélyt okozhat, aminek jellemző t
Mire valók a H2-kilégzéses tesztek?
A hasi diszkomfortérzés, fájdalom, puffadás, gázképződés, szélgörcsök, hasmenés vagy székrekedés, a korai
A pszichoszomatika útvesztői, azaz a gyermekorvos és pszichológus találkozása
A gyermekkori hasfájás a leggyakoribb gyermekgyógyászati és gyermek-gasztroenterológiai kórkép, melynek számos
Irritábilisbél-szindróma: felismerés, elfogadás és megküzdés
Az irritábilisbél-szindróma (irritable bowel syndrome – IBS) a vastagbelet érintő funkcionális emésztőrendszer