Gyermek- és serdülő-pszichoterápia
A gyerekpszichoterápia célja a gyermek fejlődését akadályozó tényezők elhárítása, a fejlődési lehetőségek helyreállítása. Cél, hogy a gyerek és a szülei/gondozói közti kapcsolatban minőségi változás történjen, felszínre kerüljenek a kapcsolatukban rejlő erőforrások, növekedjen mind a gyerek, mind a szülők kompetencia-érzete. Olyan készségekhez jussanak, amelyek hosszú távon segítséget tudnak majd adni a problémák megoldásához.
A gyerekek tüneteiken keresztül tudják megmutatni, hogy fejlődésük valamilyen akadályba ütközött, érzelmeik kifejezésének lehetőségét nem találják, ezért segítségre van szükségük. A tünet függhet az életkortól, a személyiség érzékenységétől és a környezettől egyaránt. A lelki megterhelődés hatására jelentkező tünetek sokszor testi tünetek formájában jelentkeznek (pszichoszomatikus tünetek), ami a gyermek korlátozott nyelvi kapacitásából is következik. Kiemelendő, hogy egy pszichés zavar sohasem egyetlen okra vezethető vissza, hanem azt mindig számos tényező kölcsönhatása hozza létre.
Kisgyerekkorban gyakori az elválási nehézség a szülőtől, az alvászavar, étkezési zavarok, szobatisztaság kialakulásával kapcsolatos tünetek, körömrágás, hajtépkedés, pszichés eredetű testi tünetek (enurezis, enkoprezis, hasfájás, ekcéma, asztma, allergia stb.) Megjelenhet agresszív viselkedés, beilleszkedési nehézség, kommunikációval kapcsolatos nehézség (beszéd elutasítása idegen környezetben, dadogás).
A kisiskoláskor és kiskamaszkor jellegzetes tünete a magatartászavar, a beilleszkedési és tanulási nehézség, a kortárs kapcsolatok zavara, pszichés eredetű testi tünetek közül az evés- és alvászavarok, tik, dadogás.
Kamaszkorban a kortárs kapcsolatok zavara, az önsértő magatartás és a szorongás (kényszer, tik, pánik, fóbiák) a leggyakrabban előforduló tünet.
A szülők leginkább a tüneteket megtapasztalva keresnek pszichológiai segítséget, illetve, amikor szakorvosi kivizsgálással sem találnak a tüneteket megmagyarázó szervi okokat. A gyermek tüneteitől nem feltétlenül szenved, de a családot, a szülőket mindig aggodalommal töltik el a gyerek megnyilvánulásai.
Bejelentkezés pszichológusokhoz
Amennyiben pszichológus, pszichoterapeuta kollégánkhoz szeretne bejelentkezni, kérjük kattintson ide.
A gyerekterápia a gyermek legtermészetesebb nyelvén, a játékon keresztül történik. A modern analitikusan orientált gyerekterápia jellemzője a kapcsolati hangsúly, ami azt jelenti, hogy személyiségünk fejlődése, önmagunk megismerése a másik által, a másik személlyel való kapcsolatban, az élmények, gondolatok, érzések megosztásán keresztül valósul meg. Biztonságos, kiszámítható kapcsolat csak rendszeres találkozásokon keresztül tud kialakulni. A szülőkkel való kapcsolat szintén elengedhetetlen része a gyermekekkel folytatott terápiának, hiszen a gyerek fejlődése a környezetével való kapcsolatban, attól való függésben történik, így a gyerek viselkedésének változása sem képzelhető el a környezet támogató hozzáállása és változási motivációja nélkül. Ezért is nélkülözhetetlen a szülők elköteleződése a terápia mellett. A gyerekterápia a gyerekkel heti egy, ritkábban heti többszöri, a szülőkkel havi rendszerességű találkozást jelent.
Pszichoterápia serdülőkorban
A serdülőkor egy normatív krízis, amikor hatalmas fejlődésen, testi-lelki változáson megy keresztül a fiatal. Pszichoterápiás szempontból egy igen fogékony időszak, ugyanakkor az erre az életkori szakaszra jellemző ingadozások, leválási törekvések terápiás szempontból kihívásokat is jelentenek. Ebben a korban már jól alkalmazható a rövidterápia (négyüléses serdülő konzultáció), ami a változásra való nyitottság és fogékonyság miatt lehet igen hatékony.
Gyermek- és serdülőterápia a gyakorlatban
A szülő pszichoterápiás rendelésre való bejelentkezése után időpontegyeztetés történik egy első interjúra. A beszélgetés kisgyerek esetén csak a szülővel/szülőkkel történik, 14-15 éves kor után pedig a szülőkkel és a fiatallal közösen találkozunk. A beszélgetés célja a kapcsolatfelvétel és a probléma megismerése.
Az első interjút a ‘pszichodiagnosztikai szakasz’ követi, ami kb. 3-5 alkalmat jelent, majd egy konzultációra kerül sor a szülőkkel, illetve közösen a fiatallal.
A probléma ismeretében szükség esetén pszichoterápiára teszünk javaslatot. Nehéz egy pszichoanalitikusan orientált gyerekterápia időtartamát előre megjósolni; vannak rövidebb idő alatt is rendezhető tünetek, de ez akár 2-3 évet is felölelhet.
Szülőkkel havi rendszerességű találkozást jelent.
I like it, I share it
Place of consultations
Panoráma Polyclinic (Buda)
7 Derkovits street, 1126 Budapest
Panoráma Polyclinic (Pest)
81 Ilosvai Selymes street, 1147 Budapest
Bejelentkezés
Egyes ellátásainkhoz – pszichológusainkhoz, pszichoterapeutáinkhoz és pszichiátereink egy részéhez, valamint gyógypedagógusunkhoz – előzetes időpont-egyeztetés szükséges. Kérjük, töltse ki az alábbi űrlapot. Ezt követően telefonon vagy e-mailben felvesszük Önnel a kapcsolatot.