Praktikák pollenallergiásoknak

A szezonális allergiáról már a nevéből is kiderül, hogy az évnek csak bizonyos időszakában tapasztalható: leginkább akkor, amikor a tüneteket kiváltó fák, bokrok vagy fűfélék virágozni kezdenek. Leggyakrabban a parlagfű, a pázsitfű és a fekete üröm pollenjei okoznak allergia problémákat, de ezekkel nem ér véget a sor: az arra érzékenyeknél egyéb növények is kiválthatnak allergiás panaszokat a pollenszezonban.

Az érintettek heteken, sőt akár hónapokon át is rosszul érezhetik magukat, ezért számukra egyáltalán nem tűnik rövidnek a szezonális allergia. Ahhoz, hogy az allergiás panaszok csökkenjenek, a legalapvetőbb – és sajnos az egyik legnehezebben betartható – tanács az adott allergén kerülése. Valamivel egyszerűbb a dolga azoknak, akik például állatszőrre vagy poratkára allergiások, a pollenekkel azonban nehezebb kerülni az érintkezést. Fontos tudni, hogy a rendkívül korszerű és igen hatékony immunterápia pollenallergia esetén is segítségül hívható, a szokásos gyógyszerek szedésén kívül.

Biztos, hogy szezonális?

pollenallergiás betegek közül többen is beszámolnak az allergológus szakorvosoknak arról, hogy a kellemetlen tüneteket egész évben érzik, olyankor is, amikor az allergént termelő növények még nem szórják a levegőbe a pollenjeiket. Ennek oka általában az, hogy a pollenallergia mellett fennállhat az érzékenység valamilyen más allergénnel szemben is – ez lehet például penészgomba- vagy porallergia. Nem kizárt az sem, hogy az allergiás otthonában vagy munkahelyén (gyerekek esetében az osztályteremben) olyan szobanövény díszeleg, amely keresztreakciót eredményezhet.

Booking an appointment

Foglaljon időpontot online!  Naptárunkban kiválaszthatja az Ön számára megfelelő időpontot.

Tanácsok a pollenallergia enyhítésére

Mivel a növények a reggeli órákban bocsátják ki a polleneket, a reggeli-délelőtti órákban jobb kerülni a sétát. Erre inkább a délutáni-esti időszak alkalmasabb, ekkorra ugyanis leülepszenek a pollenek, főleg akkor, ha nem tombol erős szél, ami felkavarja a levegőt.

Amikor dúl a pollenszezon, az allergológus által javasolt gyógyszerek szedése lényeges, a tünetek enyhítése miatt.  Az allergiában érintett gyerekeknek számára különösen fontos, hogy a megelőző gyógyszereket, valamint a tüneteket karbantartó, allergológus által felírt kezelést megkapják.

nagyvárosokban egész nap magasabb a pollenkoncentráció, mint vidéken, egyrészt a nagyobb légszennyezés miatt (a poros, savas levegő folyamatosan irritálhatja a légutak nyálkahártyáját, fokozva az allergia kialakulásának esélyét), másrészt azért, mert az épületek között “beszorulhat” a meleg levegő.

A séta mellett a szellőztetés is közelebb hozhatja a polleneket az allergiásokhoz, jó hír azonban, hogy az ablakokra szerelhető úgynevezett pollenháló és légszűrőt is be lehet szereltetni.

Hazaérkezés után fontos mielőbb levenni a cipőt és gyorsan kezet-arcot mosni, súlyosabb allergia esetén pedig az utcai ruhából kibújni és azt otthoni öltözékre cserélni. Amikor tombol a pollenszezon, segíthet a tünetek enyhítésében a mindennapos hajmosás és az orröblítés.

A ruhákat, törölközőket, ágyneműket nem szerencsés a szabadban szárítani mosás után, mert a pollenek megtapadhatnak rajtuk és fokozhatják a kellemetlen allergiás tüneteket.

Pollenszűrőt ma már az autókba is szerelnek, ahhoz azonban, hogy feladatukat maximálisan elláthassák, elengedhetetlen, hogy megfelelő időközönként cseréljék, karban tartsák azokat!

Miért kell az étrendre figyelni?

A válasz erre a kérdésre igen egyszerű: a fent már említett keresztallergia miatt! Bizonyos gyümölcsök, gyógynövények, virágpor-készítmények váratlan és erőteljes tüneteket okozhatnak, ezért jobb kiiktatni az étrendből a következőket pollenallergia esetén:

  • Méz, propolisz, méhpempő és virágpor
  • Szárított növényekből készült gyógyteák (csalán, kamilla, hársfa stb.)
  • Bizonyos gyümölcsök és zöldségek (a nyírfapollenre érzékenyeknél az alma és a körte, a parlagfűre érzékenyeknél a dinnye, míg az ürömre allergiásoknál a zeller kerülendő)

Ha az allergiatesztek igazolták a pollenallergia fennállását, mindenképp érdemes átbeszélni az orvossal, hogy mely élelmiszerek fokozhatják a panaszokat!

Budán, a Derkovits utcai rendelőben: Dr. Tóth Helga allergológus-immunológus, tüdőgyógyász szakorvosunk rendel.

I like it, I share it

Facebook
LinkedIn
Twitter
WhatsApp
Email

Booking an appointment

Book an appointment online! You can choose a suitable time for you in our calendar.

BLOG - PsyhcoLogic

Articles, podcasts

On our PsychoLogic site, you can listen to podcasts and read articles and blogs on topics that we hope will be of interest to you.

Comments are disabled.