Onkológia

Az onkológia az orvostudománynak a daganatos betegségek kezelésével, felismerésével és kutatásával foglalkozó ága.

Az onkológus szakorvos szinte minden esetben szakorvosi csapatban dolgozik: ez rendelőnkben is így van. Az onkológust általában segítik pszichoterapeuta kollégáink, egészségpszichológusaink, onkopszichológusaink, valamint diagnosztikát segítő szakterületeink munkatársai is (ultrahang diagnosztika és labordiagnosztika).

Budai rendelőnkben az onkológiai járóbeteg rendelés szakorvosai: dr. Molnár Zsuzsanna és dr. Mühl Dorottya

Dr. Martin Tamás  online rendelés keretében látja el pácienseit (komplex onkológiai rendelés, illetve onkorehabilitációs ellátás esetén).  Dr. Martin Tamás online konzultációs rendelésére közvetlenül itt is foglalhat időpontot: BOOK AN APPOINTMENT

Dr. Mühl Dorottya fő szakterületei:

  • (korai) emlődaganatok terápiájának tervezése
  • emlődaganatok és azok megelőzése (prognosztikája)
  • mellrákszűrés magas rizikójú csoportokban (öröklődő emlő-petefészek rák)
  • terhességi emlőrák

Dr. Molnár Zsuzsanna több terület szakorvosa (belgyógyászat, onkológia, hematológia), sok évtizedes gyakorlattal diagnosztizálja, kezeli és gyógyítja a vérképzőszervi daganatos (limfómák, leukémiák) megbetegedéseket.

Booking an appointment:

Foglaljon időpontot online!  Naptárunkban kiválaszthatja az Ön számára megfelelő időpontot.

Az Országos Onkológiai Intézet megbecsült szakorvosaként rengeteg páciens gyógykezelését és gondozását végzi hosszú évek (évtizedek) óta. Speciális szaktudása mellett empatikus, átfogó szemléletű orvosi megközelítéséről is ismert a páciensek körében. Szükség esetén onkológiai páciensek gondozásában is jártas klinikai szakpszichológus kollégával közösen látja el pácienseit.

Az onkológus szakorvos feladata első körben a daganat felismerése. Erre számos vizsgálat létezik, mint például az ultrahang, biopszia, endoszkópos mintavétel, röntgenvizsgálat, CT-vizsgálat, MR-vizsgálat, PET scan és egyéb radiológiai kivizsgálási módszerek.

A fenti vizsgálatokon felül vérből vett laborvizsgálattal is fény derülhet egy daganatos megbetegedésre.

Az onkológia és a hematológia (a vérrel és vérképzéssel foglalkozó szakorvosi ág) gyakran működik együtt a különböző daganatos betegségek kezelésekor.

Rendelőnkben az onkológia magánrendelést dr. Molnár Zsuzsanna belgyógyász-onkológus-hematológus szakorvos végzi.

A rendeléshez kötődően pszichológusunk Baráth Emire nyújtja a szükséges lelki/mentális támogatást onkológiai esetekkel is foglalkozó egészségpszichológiai rendelésén.

Mikor kell onkológus szakorvoshoz fordulni?

Onkológushoz általában csak olyankor kell fordulni, ha egy másik orvos daganatos betegség gyanújával odaküldi a beteget.

A javaslat előtt leggyakrabban laborvizsgálattal és radiológiai képalkotó módszerekkel felmérik, hogy a daganatos betegség jelenléte mennyire valószínű. Amennyiben nagy a valószínűség, akkor onkológus szakorvoshoz kell fordulni további vizsgálatok és kezelések céljából.

Onkológiai betegségek esetén előfordulhat, hogy bizonytalan a szakorvosa által felállított diagnózisban vagy az általa előírt kezelési protokollban. Ilyenkor tapasztalt, több szakvizsgás onkológus szakorvosunk másodvéleményt adhat a korábbi javaslat megerősítésére vagy kiegészítésére.


Az onkológiai másodvélemény elkészítéséhez szakorvosunk részletesen átbeszéli Önnel meglévő kezelési tervét és empatikus figyelemmel végighallgatja a betegség történetét. Ezután onkológus kollégánk más szakorvosokkal és onko- egészségpszichológus kollégánk segítségével átgondoltan, több szakma előírásainak megfelelően komplex javaslatot ad a kezelés folytatásához.

Mi történik az onkológia szakvizsgálaton?

Az első onkológiai konzultáció alkalmával az onkológus szakorvos alapos vizsgálatot végez. Ez nagyrészt számos kérdés feltevéséből és a korábbi orvosi leletek áttekintéséből áll.

A leletekben az orvos egyrészt áttekinti a diagnosztikai vizsgálatok eredményét, másrészt elolvassa más szakorvosok véleményét a betegségről. Ez segít az onkológus szakorvosnak összefüggő képet alkotni a páciens állapotáról.

Amikor az orvos fejében összeállt a kép, javaslatot tesz a páciensnek az általa javasolt legjobb kezelési mód elvégzéséhez. Természetesen a kezelési terv minden esetben a pácienssel egyetértésben születik, hiszen a hatékony kezeléshez a döntéseket – az orvosnak és a páciensnek – közösen kell meghozniuk.

Miért fontos a páciens megismerése az onkológiai kezelésben?

Az onkológiai kezelések során az onkológus szakorvos feladatának fontos része, hogy a páciens nyugodtnak érezze magát. Ennek eléréséhez az orvos részletesen átbeszéli páciensével a felmerülő aggodalmakat és megválaszolja kérdéseit a kezelésekről, a kilátásokról és vizsgálati módszerekről.

Az orvos-páciens kapcsolatnak fontos része a célok és szükséges kezelési lépések összehangolása és közös elfogadása. Fontos tudni, hogy a páciensnek folyamatosan lehetősége van kifejezni aggodalmait és félelmeit, amelyek természetszerűen gyakran jelentkeznek daganatos betegségek esetén.

A terápiás kapcsolat fontos eleme lehet a páciens érdeklődésének, munkakörülményeinek és családi helyzetének megismerése. A megfelelő kezelés kialakításában ezeknek a részleteknek is lényeges szerepe lehet.

Rendelőnkben az onkológus és a páciens munkáját  onko- és egészségpszichológus kollégák is segíti, akik a betegség orvosszakmai kezelése mellett segítenek megküzdeni a daganatos betegségekkel együtt járó pszichológiai nehézségekkel is.

Onkológia kezelések rendelőnkben

Rendelőnkben másodszakvélemény készítése mellett tanácsadásra és elmélyültebb konzultációra is lehetőség nyílik páciensekkel, kifejezetten nyugodt körülmények között.

Szükség esetén laboratóriumi vizsgálatok segítségével a páciensek kivizsgálása is megkezdhető rendelőnkben.

I like it, I share it

Facebook
LinkedIn
Twitter
WhatsApp
Email

Place of consultations

Panoráma Polyclinic (Buda)
7 Derkovits street, 1126 Budapest

Booking an appointment

Book an appointment online! You can choose a suitable time for you in our calendar.

Our Professional

Baráth Emire

pszichológus, alkalmazott egészségpszichológus szakpszichológus-jelölt

dr. Martin Tamás

klinikai onkológus

dr. Molnár Zsuzsanna

belgyógyász, klinikai onkológus, hematológus főorvos

dr. Mühl Dorottya

klinikai onkológus

Gődény Anna

clinical psychologist, psychotherapist