Mire szolgál a HELIPROBE kilégzéses teszt?
A Helicobacter pylori baktérium fertőzése gyomorhurutot vagy gyomor- és nyombélfekélyt okozhat, aminek jellemző tünetei a has fájdalma, a felfúvódás, a refluxra jellemző égő érzés a mellkasban, hányinger vagy hányás, hosszabb távon az étvágy és a testsúly csökkenése. A Heliprobe® kilégzéses teszt a H. pylori baktérium jelenlétének kimutatására (vagy kizárására) szolgál.
A HELIPROBE vizsgálat nem invazív, más szóval nem igényel sebészeti beavatkozást vagy szövetmintavételt a gyomorból, így kisebb kellemetlenséggel jár, mint például a gyomortükrözés (gasztroszkópia).
A HELIPROBE tesztre legtöbbször gasztroenterológus küldi a beteget, de a Panoráma Poliklinikán közvetlenül (beutalás nélkül) is kérhető a vizsgálat. Bizonyos esetekben – pl. terhes nőkön, 18 éven aluliakon vagy olyan személyeken, akiknél (részleges) gyomoreltávolítást hajtottak végre – a vizsgálat elvégzése ellenjavallt vagy csak a szakember egyedi mérlegelése alapján végezhető el.
Booking an appointment
Foglaljon időpontot online! Naptárunkban kiválaszthatja az Ön számára megfelelő időpontot.
Tisztelettel kérjük kedves pácienseinket, hogy a rendelésre a foglalt időpont előtt legalább 5 perccel érkezzenek meg! Szíves együttműködésüket előre is köszönjük!
Milyen elven működik a teszt?
A gyomorsav általában elpusztítja a gyomorba kerülő mikroorganizmusokat, a Helicobacter pylori baktérium azonban képes megtelepedni a gyomornyálkahártyában. Hogy környezetét maga számára élhetővé tegye, egy speciális enzimet, ureázt termel, aminek a működése során hidrogén-karbonát keletkezik. A hidrogén-karbonát egy része azután szén-dioxiddá alakul, és a kilélegzett levegővel távozik a szervezetből.
A teszt során szájon át karbamidot adnak be a páciensnek, majd a kilélegzett levegőt egy alkalmas eszközzel összegyűjtik, és megmérik, mennyi szén-dioxid van benne. Helicobacter pylori-fertőzés esetén a baktérium a karbamidot a fentiek szerint elbontja – a diagnózist tehát a kilélegzett szén-dioxid mennyiségének megemelkedése alapozza meg.
A lelettel gasztroenterológushoz kell fordulni. A vizsgálat eredménye alapján ő állítja fel a diagnózist, szükség esetén megerősítő vizsgálatot (pl. gyomortükrözést) kér, illetve javaslatot tesz a terápiára.
A vizsgálatra való jelentkezésről és a felkészülésről, vagyis arról, hogy milyen szabályokat kell betartani a HELIPROBE teszt elvégzését megelőzően, itt lehet tájékozódni.
I like it, I share it
Booking an appointment
Book an appointment online! You can choose a suitable time for you in our calendar.
Related practices
BLOG - PsyhcoLogic
Articles, podcasts
On our PsychoLogic site, you can listen to podcasts and read articles and blogs on topics that we hope will be of interest to you.
Ételallergiás gyermek – szorongó szülő?
A gyermek ételallergiája alaposan felforgatja a családok életét. Súlyos allergia esetén mindenképpen el kell ker
Mire szolgál a HELIPROBE kilégzéses teszt?
A Helicobacter pylori baktérium fertőzése gyomorhurutot vagy gyomor- és nyombélfekélyt okozhat, aminek jellemző t
Mire valók a H2-kilégzéses tesztek?
A hasi diszkomfortérzés, fájdalom, puffadás, gázképződés, szélgörcsök, hasmenés vagy székrekedés, a korai
A pszichoszomatika útvesztői, azaz a gyermekorvos és pszichológus találkozása
A gyermekkori hasfájás a leggyakoribb gyermekgyógyászati és gyermek-gasztroenterológiai kórkép, melynek számos
Irritábilisbél-szindróma: felismerés, elfogadás és megküzdés
Az irritábilisbél-szindróma (irritable bowel syndrome – IBS) a vastagbelet érintő funkcionális emésztőrendszer