Mikor forduljunk egészségpszichológushoz?

Még nem mindenki számára magától értetődő, hogy saját vagy gyermeke krónikus vagy visszatérő betegsége esetén egészségpszichológushoz érdemes fordulnia. Pedig a mentális támogatás segítséget nyújthat a nehézségekkel való megküzdésben, az életmódváltásban, a stresszkezelésben vagy az egészségszorongás csillapításában. Gajdos Panna PhD alkalmazott egészségpszichológiai szakpszichológus írása.

Az egészségpszichológia segítséget nyújt mindenekelőtt a krónikus betegséggel, fájdalmakkal, stresszel vagy egészségszorongással küzdőknek, de hasznos lehet azok számára is, akik egyszerűen csak a testi és mentális egészségük megőrzésére törekednek. A módszert Európában és az Amerikai Egyesült Állapokban már évtizedek óta alkalmazzák. Az egészségpszichológia oktatása Magyarországon is közel tízéves múltra tekint vissza, külön tanszéken oktatják az egyetemen. Az egészségpszichológiai konzultációk jelentőségét a páciensek viszont csak napjainkban kezdik megérteni.

Egészségpszichológus kontra pszichológus

Az egészségpszichológia az a tudományág, amely az egészség és a betegség mentális tényezőit tárgyalja. A testi és szellemi egészség közötti kapcsolatra összpontosít, és azzal foglalkozik, hogy a pszichológiai tényezők miként befolyásolják egészségünket, illetve betegségeinket. Az egészségpszichológiai szakpszichológus szakemberek a betegségek megelőzését éppúgy fontosnak tartják, mint a kezelésüket, és támogatják a hozzájuk fordulókat abban, hogy megértsék és menedzseljék az egészségükhöz kapcsolódó pszichológiai tényezőket.

Az egészségpszichológia tehát a pszichológia speciális ága, amely elsősorban a testi tünetekkel, egészségügyi problémákkal élők számára hasznos. Az egészségpszichológiai szakemberek olyan krónikus betegségek esetén nyújtanak segítséget a kihívásokkal való megküzdésben, a betegségek mentális terheinek csökkentésében, az orvosi kezelésekhez vagy az előírt életmódváltáshoz való alkalmazkodásban, a hatékony stresszkezelésben és a tünetek menedzselésében, mint a cukorbetegség, a daganatos (onkológiai) betegségek vagy az idült gyomor-bél rendszeri betegségek, a különféle ételérzékenységek.

Hogyan dolgozik az egészségpszichológus?

Az egészségpszichológusok különféle módszereket alkalmaznak, mint például a kognitív-viselkedésterápia, a stresszkezelési technikák, a relaxáció vagy a meditáció, a problémamegoldás vagy az érzelmi támogatás. A terápiás munka során az a cél, hogy a páciensek képesek legyenek megbirkózni a krónikus betegség okozta fizikai, mentális és érzelmi terheléssel, megfelelően kezeljék a stresszt, növeljék az önértékelésüket, fejlesszék kommunikációs és kapcsolatteremtési készségeiket, végső soron javítsák életminőségüket. 

Néhány egészségügyi probléma kapcsán kiemelten fontos lehet a kommunikáció a családtagokkal, a beteg számára fontos személyekkel és az egészségügyi ellátókkal. A társas támogatás nagyban segítheti a betegséggel való megküzdést. Egyes kórképeknél ez a kapcsolat kiemelt jelentőségű – ilyen lehet például a gyermek súlyos ételallergiája. Az allergia miatt a gyerek bizony életveszélyes helyzetbe is kerülhet (anafilaxia veszélye), és az óvoda, az iskola, a tágabb rokonság tájékoztatása komoly feladatot ró a szülőre. A kommunikációs technikák elsajátításában az egészségpszichológus parental consultation keretében tud segítséget nyújtani.

Hogyan zajlik az egészségpszichológiai konzultáció?

Az egészségpszichológiai konzultáció időtartama általában 30–45 perc. Az alkalmak száma rendszerint előre meghatározott, rendszeressége heti vagy kétheti, ami a kliens szükségletei függvényében változhat. Az alkalmakon nagy súlyt fektetünk az egyéni jellemzőkre, nehézségekre, feltérképezzük a fő stresszfaktorokat és azok összefüggéseit a testi folyamatokkal. Célunk, hogy megtaláljuk azokat az erőforrásokat, amelyek segíthetik az egyént a nehézségekkel való megküzdésekben. Gyakran alkalmazunk relaxációs és viselkedésterápiás technikákat, az alkalmakon megszerzett tapasztalatok elmélyítését házi feladatokkal segítjük.

Kinek javasoljuk?

Az egészségpszichológussal való konzultációt elsősorban azoknak ajánljuk, akik egészségügyi problémákkal küzdenek vagy krónikus betegségekkel élnek együtt, és azt tapasztalják, hogy mindez hatással van mentális egészségükre, jóllétükre, társas kapcsolataikra, illetve az élet számukra fontos színtereire (család, munkahely stb.). A konzultáció támogatást jelenthet azoknak, akik krónikus betegséggel küzdenek, és nehezen birkóznak meg a tünetekkel, de azoknak is, akik pusztán stresszes élethelyzetekkel szembesülnek, nehéz kezelniük a mindennapi feszültségeket, esetleg testi tüneteket, például alvásproblémát, koncentrációs nehézségeket, krónikus fejfájást vagy gyomor-bél rendszeri panaszokat tapasztalnak, és segítséget várnak mentális egészségük helyreállításához és megőrzéséhez. 

Az egészségpszichológiai konzultációkat mindemellett preventív jelleggel is igénybe lehet venni, vagyis az egészségpszichológus szakember segítsége hasznos lehet azok számára, akiknek a betegségek megelőzése, egészségük megőrzése a céljuk.

I like it, I share it

Facebook
LinkedIn
Twitter
WhatsApp
Email

Making appointments

Egyes ellátásainkhoz időpont-egyeztetés szükséges (közvetlenül bejelentkezni nem lehetséges). Kérjük, kattintson a gombra, és küldje el elérhetőségeit. Ezt követően telefonon vagy e-mailben felvesszük Önnel a kapcsolatot.

Related practices

BLOG - PsyhcoLogic

Articles, podcasts

On our PsychoLogic site, you can listen to podcasts and read articles and blogs on topics that we hope will be of interest to you.

Comments are disabled.