Komplex megközelítés a funkcionális gyomor-bélrendszeri kezelésében

Gajdos Panna egészségpszichológus írása az egyes gyomor-bélrendszeri zavarok legújabb kutatásai alapján, a betegségek komplex kezelésére hívja fel a figyelmet. A Panoráma Poliklinika egyik szakmai online konferenciájának is ez volt az egyik témája. A gyomor – bélrendszeri betegségek egy része a gasztroenterológia, a dietetika és a pszichológia területén gyógyító orvosok és szakemberek együttműködésével komplexen kezelhető.

A funkcionális gasztrointesztinális (gyomor-bélrendszeri) zavarok hivatalos diagnosztikus rendszere, a Római kritériumrendszer legújabb, IV. változatának 2016-os publikálása jelentős szemléletváltást eredményezett a területen. Az új rendszer ezen kórképeket a bél-agy tengely szabályozási zavaraiként definiálja, ezáltal teret enged a funkcionális gyomor-bélrendszeri tünetek biopszichoszociális, komplex megközelítésének. Az új kritériumrendszerrel egyidőben publikált biopszichoszociális modell a multifaktoriális etiológia leírására törekszik, mely egyszerre tárgyalja a genetikai és környezeti faktorokat, a bél fiziológiájának jellegzetességeit, mint például a módosult bélpermeabilitás (bél áteresztőképesség), bélmotilitás (bélmozgás) vagy a megváltozott bélflóra szerepét, illetve olyan központi idegrendszeri tényezőket, mint a betegséggel kapcsolatos reprezentációk, megnövekedett szorongás vagy komorbid (társuló) pszichiátriai zavarok. A komplexitás nem csak a funkcionális gyomor-bélrendszeri zavarok kialakulásában, hanem azok súlyosságának megítélésében is nagy relevanciával bír. A panaszok, páciensek által megélt súlyosságára a tünetek mellett hatást gyakorolhat a pszichológiai distressz mértéke, a csökkent életminőség, a betegség-teher, illetve különböző kulturális tényezők.

Bejelentkezés pszichológusokhoz

Amennyiben pszichológus, pszichoterapeuta kollégánkhoz szeretne bejelentkezni, kérjük kattintson ide.

Komplex terápiás kezelés

A legújabb kutatási eredmények tehát hangsúlyozzák a különböző faktorok közötti interakciókat a funkcionális gyomor-bélrendszeri tünetek kialakulásában, fellángolásában vagy az azokkal való megküzdésben, így pedig felhívják a figyelmet a komplex terápiás megközelítések létjogosultságára. A kórképek interprofesszionális ellátása magában foglalja az egyes szakterületek, mint például a gasztroenterológia, a dietetika és a pszichológia együttműködését, melynek elengedhetetlen része az ellátást végző szakemberek rendszeres együttgondolkodása, közös esetvezetése. A team részét képezi az egészségpszichológus, akinek szerepe sokrétű lehet, munkájával hozzájárulhat a betegséggel való hatékonyabb megküzdéshez, a betegek énhatékonyságának és életminőségének növekedéséhez, az orvos-beteg kommunikáció támogatásához és természetesen a funkcionális zavarral társuló pszichiátriai tünetek csökkentéséhez. A funkcionális gasztrointesztinális kórképekben alkalmazott pszichológiai intervenciók mind a mentális egészségre, mind a betegségre jellemző fizikai tünetekre gyakorolt hatásuk tekintetében eredményesnek bizonyulnak. A leggyakrabban alkalmazott pszichológiai módszerek a kognitív- és viselkedésterápia, a hipnoterápia, a mindfulness meditáción alapuló stresszcsökkentés, illetve a különböző relaxációs technikák. Ezen beavatkozások fontos részét képezi az edukáció, melynek célja a betegség mélyebb megértése, a pszichológiai stressznek, a testi egészségre és a gyomor-bélrendszer fiziológiájára gyakorolt hatásainak megismerése.  Elősegítik a tünetek megjelenése szempontjából kritikus pszichológiai és környezeti faktorok azonosítását, melynek következtében a páciensek képesek azonosítani azokat a mindennapi stresszforrásokat, mint például a munkahelyi feszültséget vagy bizonyos konfliktushelyzeteket, melyek esetükben egy tünet fellángolásához vezethetnek. Emellett fókuszba állítják azokat a hatékony, bizonyítékon alapuló módszereket, melyek segítséget nyújtanak a stresszkezelésben, a testi feszültség csökkentésében és a tünetek menedzselésében.

Gajdos Panna
Specialist psychologist candidate in applied health psychology, Ph.D. student at ELTE PPK

I like it, I share it

Facebook
LinkedIn
Twitter
WhatsApp
Email

Bejelentkezés

Egyes ellátásainkhoz – pszichológusainkhoz, pszichoterapeutáinkhoz és pszichiátereink egy részéhez, valamint gyógypedagógusunkhoz – előzetes időpont-egyeztetés szükséges. Kérjük, töltse ki az alábbi űrlapot. Ezt követően telefonon vagy e-mailben felvesszük Önnel a kapcsolatot.

Related practices

BLOG - PsyhcoLogic

Articles, podcasts

On our PsychoLogic site, you can listen to podcasts and read articles and blogs on topics that we hope will be of interest to you.

Comments are disabled.