Gyomor- és nyombélfekély

Gyomorfekély és nyombélfekély az az eset, amikor a gyomor vagy a nyombél – a vékonybél gyomorhoz csatlakozó felső szakasza – nyálkahártyáján a védőréteg megbomlik, sebek keletkeznek, amelyeket az erősen savas emésztőnedvek folyamatosan marnak. A sebek kialakulása lehet krónikus, de gyorsan lezajló akut folyamat is.

A fekélyek fájdalmasak lehetnek, a megfelelő kezelés elmaradása további egészségügyi problémákhoz vezet – tünetek esetén minél hamarabb szakorvoshoz kell fordulni!

A betegség kialakulásának tipikus okai:

  • Helicobacter pylori-fertőzés – a gyomor- és nyombélfekélyek kialakulásának leggyakoribb forrása. A baktérium megtelepszik és elszaporodik a gyomor nyálkahártyáján, sérüléseket és gyulladást okozva.
  • Gyógyszerszedés – a szteroidtartalmú gyógyszerek, illetve bizonyos nem szteroid gyulladáscsökkentők és bizonyos fájdalomcsillapítók – például ibuprofén, diklofenák vagy aszpirin – szedése hosszabb távon fekélyesedést okozhat.
  • Extrém gyomorsavtermelés – ezt a ritka kóros folyamatot az emésztőrendszer kis méretű hormontermelő daganatai, a gasztrinómák okozzák.
  • Stressz és dohányzás – bár nem tekinthetők közvetlen oknak, ezek az életmódényezők növelhetik a fekélyek kialakulásának kockázatát, súlyosbíthatják a betegséget (pl. a stressz fokozott gyomorsavtermeléssel járhat), hátráltathatják a gyógyulást.

Tünetek

A gyomor- és nyombélfekély jellegzetes tüneteket mutat, amelyek azonban részben vagy teljesen egybeeshetnek más emésztőrendszeri rendellenességek tüneteivel:

  • Fájdalom, ami tipikusan éjszaka, illetve éhgyomorra jelentkezik, és étkezés vagy savcsökkentő bevétele után enyhül.
  • Felfúvódás, bélgázosság ugyancsak jellemző lehet.
  • Megjelenhetnek refluxra jellemző panaszok is, pl. égő érzés a mellkasban.
  • Hányinger, hányás jelentkezhet, ha a fekély súlyosbodik.
  • Súlyvesztés: a krónikus fekély és a hozzá kapcsolódó fájdalom az étvágy és a testsúly csökkenéséhez vezethet.

Booking an appointment

Foglaljon időpontot online!  Naptárunkban kiválaszthatja az Ön számára megfelelő időpontot.

Tisztelettel kérjük kedves pácienseinket, hogy a rendelésre a foglalt időpont előtt legalább 5 perccel érkezzenek meg! Szíves együttműködésüket előre is köszönjük!

A betegség diagnózisa

A betegséget a gasztroenterológus elsődlegesen a kórelőzmények és a tünetek alapján azonosítja a szakrendelésen. A diagnózis megerősítésére az alábbi vizsgálati eszközök állnak rendelkezésre:

  • Helicobacter pylori-tesztek: A baktérium jelenlétét a gyomorban speciális tesztekkel lehet kimutatni. A vizsgálat lehet leheletteszt, vérvizsgálat vagy székletteszt.
  • Biopszia: A betegség felderítésének biztos eszköze a gasztroszkópia, vagyis a gyomortükrözés. Az orvos vékony, hajlékony, kamerával ellátott eszközt (endoszkópot) vezet a szájon keresztül a gyomorba. A gyomornyálkahártyáról vett minta szövettani vizsgálatával a Helibacter pylori baktérium jelenléte minden kétséget kizárva megerősíthető.

A gyomor- és nyombélfekély kezelése

A gyomor- és nyombélfekély napjainkra gyógyítható betegség. A kezelés tipikus lépései:

  • Gyógyszeres terápia: Ma már megfelelő antibiotikus kezelés áll rendelkezésre, amivel a H. pylori-baktériumot el lehet pusztítani a gyomorban. Kiegészítésképpen a szakorvos általában gyulladáscsökkentő és savcsökkentő gyógyszer szedését is előírja.
  • Életmódváltás: Kerülni kell a fűszeres ételeket, az alkoholt, a dohányzást és azokat a gyógyszereket, amelyek a gyomor- és nyombélnyálkahártya irritációját okozzák.
  • Sebészi beavatkozásra csak akkor van szükség, ha a fekély nem reagál a gyógyszeres kezelésre, illetve súlyos szövődményes esetekben (gyomorszűkület, gyomorvérzés, perforáció).

Összefoglalóan elmondható, hogy a gyomor- és nyombélfekély fizikai okokra – az esetek döntő részében bakteriális fertőzésre – visszavezethető betegség, amit életmódbeli tényezők is súlyosbíthatnak. A betegség a rendelkezésre álló eszközökkel és gyógyszerekkel napjainkban jól diagnosztizálható és gyógyítható a páciens együttműködése és életmódváltásra való elszántsága esetén.

A cikk szakértője dr. Cseh Áron PhD a Panoráma Poliklinika Gasztroenterológiai Centrumának vezetője.

I like it, I share it

Facebook
LinkedIn
Twitter
WhatsApp
Email

Booking an appointment

Book an appointment online! You can choose a suitable time for you in our calendar.

Related practices

BLOG - PsyhcoLogic

Articles, podcasts

On our PsychoLogic site, you can listen to podcasts and read articles and blogs on topics that we hope will be of interest to you.

Comments are disabled.