Gluténérzékenység: nem mindegy, mikor derül ki…

Nem mindegy, hogy a gluténérzékenység kisgyermekkorban vagy később, serdülőkorban derül-e ki. A szülők azt szeretnék, hogy a váratlan diagnózis után a család minél gyorsabban adaptálódjon a megváltozott helyzethez, minél hatékonyabban alakuljanak ki az új étkezési és egyéb más napi rutinok. Ebben és a környezettel való kommunikációban is segít az egészségpszichológus. Gajdos Panna PhD alkalmazott egészségpszichológiai szakpszichológus írása.

Nem mindegy, mikor jön a diagnózis

Ha kisebb gyermekkorban érkezik az életre szóló diagnózis, a szülők értelemszerűen vállalják a felelősséget az állapottal járó mindennapi koordinációért az összetevők beszerzésétől az ételek speciális elkészítésén át a konyhai eszközök elkülönítéséig. A gyermek belenő abba a helyzetbe, hogy az ö étkezése így teljes. Ám ahogy növekszik, eljön az a pont, amikor szembesül vele: a táplálkozási korlátozások élethosszig tartanak, ahogy maga az egészségügyi probléma is. A helyzet menedzselését” egy idő után át kell vennie a szüleitől, és saját magának folytatnia. Ez gondot, átmeneti nehézséget okozhat a fiatal életében, amivel meg kell küzdenie.

Ha a gluténérzékenység serdülőkorban derül ki, nehezebb helyzetet alakulhat ki a családban.  A felelősségteljes az életciklusbéli adottságok miatt szenvedhet csorbát. A szülőktől való leválás, függetlenedés, ami amúgy is konfliktusoktól terhelt, az identitáskeresés korszakában nehéz helyzetbe hozza a serdülőt. Az összetevők megvásárlásával, az ételek elkészítésével a szülő foglalkozik, a függetlenedni vágyó kamasz a betegség miatt rá van utalva továbbra is. Feszültség jöhet létre, ami abban is megnyilvánulhat, hogy a kamasz szándékosan nem tartja a diétát vagy megszegi a szabályokat.

Kihívások a konyhában – és a család életében

Gluténérzékenység esetén nemcsak az ételt kell elkülöníteni, de a konyhai eszközöket is szét kell válogatni, nem szabad összekeverni őket. Más szóval vannak a gluténes és nem gluténes ételekhez használható eszközök a konyhában. Ez, különösen az elején, kihívást jelent a mindennapokban: az élet átszervezése mellett a konyhában alkalmazandó új készségek megtanulása is kihívás elé állítja a szülőt, ami feszültséget okozhat, különösen a diagnózist követő hetekben. A bevásárlás kezdetben különösen stresszes lehet , több időt is igénybe vehet, hiszen figyelni kell az ételek kiválasztásánál. 

Lényeges, hogy a szülő praktikus tanácsokat kapjon, szakértői segítséggel visszanyerje a kontrollt a család napi rutinja felett. Az egészségpszichológus a friss diagnózisra fókuszálva, strukturáltan képes segíteni ezekben a helyzetekben, akár pár alkalmas konzultáció keretében.

Mi az énhatékonyság? És miért fontos?

A kontroll visszaszerzése mellett abban is segítséget kap a család és a páciens, hogy visszanyerje a – pszichológiai szakszóval – „énhatékonyság” érzetét. Az egészségpszichológusi konzultációkon célzottan tudunk  stratégiákat tanlni arra vonatkozóan, hogyan lehetséges a hasonló vagy akár nehezebb helyzeteket kezelni. 

Emellett az egészségpszichológus a tágabb családdal, a barátokkal való kommunikációt is átbeszéli a családdal, hiszen nem egyszerű feladat mások számára kommunikálni a betegséggel élő gyermek vagy családtag diétájának fontosságát a trendi étkezési korlátozások, „divatdiéták” korában. Lényeges, hogy a páciens (és a szülő) ne csak azt tanulja meg az egészségpszichológiai konzultáción, hogy milyen viselkedéses technikákkal tud alkalmazkodni az új élethelyzethez, hanem azt is, hogy hogyan kommunikáljon a barátokkal, a tágabb családdal, esetleg az iskolával, óvodával, hogyan közvetítse közvetlen és tágabb környezete felé az allergiával járó realitásokat.

 

I like it, I share it

Facebook
LinkedIn
Twitter
WhatsApp
Email

Making appointments

Egyes ellátásainkhoz időpont-egyeztetés szükséges (közvetlenül bejelentkezni nem lehetséges). Kérjük, kattintson a gombra, és küldje el elérhetőségeit. Ezt követően telefonon vagy e-mailben felvesszük Önnel a kapcsolatot.

Related practices

BLOG - PsyhcoLogic

Articles, podcasts

On our PsychoLogic site, you can listen to podcasts and read articles and blogs on topics that we hope will be of interest to you.

Comments are disabled.