IBS kivizsgálás

Irritábilisbél-szindróma: felismerés, elfogadás és megküzdés

Az irritábilisbél-szindróma (irritable bowel syndrome – IBS) a vastagbelet érintő funkcionális emésztőrendszeri rendellenesség. „Funkcionális” alatt azt értjük, hogy a megbetegedés és a tünetek mögött nincsen egyértelműen diagnosztizálható szervi eltérés. A szaporodó esetszámok és a kimutatható stresszfaktor arra vall, hogy az IBS civilizációs betegség.

Mivel a testi tünetek mögött lelki okok állhatnak, az IBS kezelése komplex megközelítést kíván, amire a hagyományos szakrendelői rendszerben működő intézmények többsége nincsen felkészülve. Másfelől az irritábilisbél-szindrómával küzdő, gyakran kiszolgáltatott (szégyenkező) betegeknek a kuruzslás különféle formáitól is óvakodniuk kell: a hosszú távon is eredményes komplex megközelítésnek a bizonyítékokon alapuló orvoslás keretei között kell maradnia.

A betegség az alábbi változatos, gyakran bizonytalan, a szubjektív megélés szintjén változó erősségű tünetekkel jelentkezik:

  • hasi diszkomfort, esetleg fájdalom,
  • puffadás, szelesség,
  • a vastagbél fokozott érzékenysége, ingerlékenysége („irritabilitása”)
  • székrekedés vagy hasmenés,
  • gyakori székelési inger

A tünetek mögött jelenlegi tudásunk szerint a bél–agy tengely szabályozási zavara (a bél és az agy közötti kommunikáció zavara), a bélflóra megváltozása, központi idegrendszeri zavarok állhatnak, ami összefüggésbe hozható a beteget ért traumákkal vagy a fokozott stressz-szinttel. Az IBS gyakran jár jegyben pszichés zavarokkal, mint a szorongás, a pánikbetegség vagy a depresszió, illetve egyéb testi és funkcionális tünetekkel, pl. fejfájás, hátfájás, fáradtság, alvászavarok.

A betegség kialakulásában genetikai hajlamosító tényezők és környezeti hatások is szerepet játszhatnak.

Booking an appointment:

Foglaljon időpontot online!  Naptárunkban kiválaszthatja az Ön számára megfelelő időpontot.

Szervi okok kizárása

Ha a beteg emésztőrendszeri panaszokkal jelentkezik a szakrendelésen, a gasztroenterológus először azt próbálja meg kideríteni, van-e szervi ok a tünetek mögött. Az IBS-hez hasonló tünetekkel járó szervi rendellenesség lehet gyomor- és nyombélfekély, különféle ételérzékenységek, fertőzéses és egyéb eredetű gyulladásos bélbetegségek, a máj, a hasnyálmirigy és az epeutak betegségei. Az irritábilisbél-szindróma diagnózisának felállításához ezeket a kórképeket feltétlenül ki kell zárni.

Vizsgálati lehetőségek:

A komplex betegséget komplex módon kell kezelni

Számos páciens már diagnózissal érkezik a gasztroenterológiai szakrendelésre, sajnos egyúttal annak a tapasztalatnak a birtokában is, hogy nem képesek meggyógyítani, sőt sok helyen nem is foglalkoznak szívesen vele. Ebben alkalmasint az a generációkon keresztül átörökített vélekedés tükröződik, ami a lelki hátterű rendellenességeket nem tartja igazi betegségnek, továbbá az ilyen beteget hajlamos személyében is megbélyegezni. Az orvosi szemlélet mára ezen sikeresen túllendült, az intézményes orvosi gyakorlat azonban nem mindig: az IBS-t problémás, kudarcos kórképnek érzik, a betegtől, ha nem is tudatosan, igyekeznek szabadulni.

Megfelelő szervi terápia híján az irritábilisbél-szindróma az úgynevezett bio-pszicho-szociális modell szerint, a tüneti és pszichés kezelések egyénre szabott kombinációjával kezelhető, ami a páciens számára életminőségének javítását, helyreállítását jelenti. A megfelelő terápia kialakításához rendszerint teammunka szükséges: a gasztroenterológus szakorvos előírja a megfelelő tüneti kezelést, a megfelelő étrend kialakításához dietetikust, a lelki okok feltárására és kezelésére pszichológus szakembert von be.

A pszichológiai módszerek közül bizonyítottan hatékony a kognitív és viselkedésterápia, a hipnoterápia, a mindfulness meditáción alapuló stresszcsökkentés, illetve a különböző relaxációs technikák. Mindegyik esetben fontos elem a beteg edukációja, amelynek célja, hogy a beteg megismerje és elfogadja saját állapotát, azonosítsa azokat a stresszforrásokat, konfliktushelyzeteket, amelyek a tünetek fellángolásához vezetnek. A kezelések emellett azokra a hatékony, bizonyítékon alapuló technikákra koncentrálnak, amelyek segítséget nyújtanak a testi feszültség csökkentésében és a tünetek menedzselésében.

A sikeres pszichológiai támogatás történhet egyéni kezelésekkel, de sokak számára jó megoldás a csoportterápiás forma, azon belül is az irritábilisbél-szindrómával élőkre szabott speciális tematikájú IBS-csoport.

Gajdos Panna intervenciós kiscsoportja irritábilisbél-szindrómával élők számára

I like it, I share it

Facebook
LinkedIn
Twitter
WhatsApp
Email

Place of consultations

Panoráma Polyclinic (Buda)
1126 Budapest, Derkovits u. 10.

Booking an appointment

Book an appointment online! You can choose a suitable time for you in our calendar.

Our Professional

dr. Alibrahim Jihad

belgyógyász, gasztroenterológus, endoszkópos specialista

dr. Patai Árpád

gasztroenterológus, belgyógyász, obezitológus

dr. Cseh Áron

gyermek-gasztroenterológus, egyetemi adjunktus, a Panoráma Poliklinika gyermek- és felnőtt gasztroenterológiai centrumának profilvezetője

Gajdos Panna

pszichológus, alkalmazott egészségpszichológia szakpszichológus

Dr. Iliás Ákos

belgyógyász, gasztroenterológus

Baráth Emire

pszichológus, alkalmazott egészségpszichológus szakpszichológus-jelölt