Észlelt stressz kérdőív

Az észlelt stressz kérdőív segítségével tudatosságot szerezhet azzal kapcsolatban, hogy aktuálisan milyen mértékű feszültséget, stresszt él át a mindennapokban, kitöltése azoknak is ajánlott, akik egészségpszichológiai konzultációra jelentkeznek – ami a Panorámakártya és Panorámakártya+ csomagunknak egyaránt részét képezi -, a kérdőív ugyanis hasznos információkat nyújt az egészségpszichológiában jártas szakembernek.

A stressz szó hallatán mindannyian jól körülírható érzetekre asszociálunk, a krónikus stressz azonban úgy működik, mint egy háttérben futó program a számítógépen: szinte tudomást sem veszünk a jelenlétéről, a hatásai azonban ugyanúgy érvényesülnek, és beárnyékolják a mindennapjainkat.

A feszített tempójú hétköznapok és a közeli vagy távoli múltban átélt rossz élmények egyaránt növelik a stressz-szintet, amely ha tartósan magas, egészségkárosító hatású is lehet. Ennek oka az, hogy  a stressz nemcsak a lélekre hat, hanem a testi működéseket is befolyásolja: a fokozott stressz és annak tünetei megjelenhetnek váratlan események következtében, de akkor is tapasztalhatja azokat, ha a mindennapjaiban fokozott stressznek van kitéve.

Ha azonban folyamatosan emészti magát bizonyos dolgokon és képtelen a küszöbön kívül hagyni a munkahelyi problémákat vagy a munkahelyére is magával viszi a magánéleti gondokat, ezek a tipikus stresszreakciók állandósulhatnak és a szervezete folytonos ugrásra kész üzemmódra kapcsol. Nem ritka az sem, hogy a stressz hatására jelentkező fent említett kellemetlenségek alvászavarokkal is  kiegészülnek.

Bejelentkezés pszichológusokhoz

Amennyiben pszichológus, pszichoterapeuta kollégánkhoz szeretne bejelentkezni, kérjük kattintson ide.

Sajnálatos, de igaz, hogy napjainkban szinte mindannyian szüntelen stresszben élünk: már a reggeli készülődés során azon töprengünk, milyen feladatok várnak ránk az adott napon, és sokszor azzal a gondolattal próbáljuk álomra hajtani a fejünket, hogy már megint nem sikerült teljesíteni az adott napra kitűzött feladatokat.

A stressznek van pozitív hozadéka is, nélküle képtelenek lennénk kezelni a vészhelyzeteket, a felpörgetett állapot ugyanis lendületet adhat a megoldáshoz, az állandó “harckészültség” azonban  hosszabb távon káros következményekkel járhat együtt. Hozzájárulhat a magas vérnyomás kialakulásához, a gyomor- és nyombélfekély létrejöttéhez, ronthat az asztmás és allergiás megbetegedéseken és kedvezőtlenül befolyásolhatja mind az immunrendszer, mind a hormonrendszer működését.

A stressz-szint felmérése és a stressz hatékony kezelését elősegítő technikák elsajátítása tehát nemcsak a lelki, hanem a testi egészség hosszú távú védelme miatt is fontos!

I like it, I share it

Facebook
LinkedIn
Twitter
WhatsApp
Email

Bejelentkezés

Egyes ellátásainkhoz – pszichológusainkhoz, pszichoterapeutáinkhoz és pszichiátereink egy részéhez, valamint gyógypedagógusunkhoz – előzetes időpont-egyeztetés szükséges. Kérjük, töltse ki az alábbi űrlapot. Ezt követően telefonon vagy e-mailben felvesszük Önnel a kapcsolatot.

Related practices

BLOG - PsyhcoLogic

Articles, podcasts

On our PsychoLogic site, you can listen to podcasts and read articles and blogs on topics that we hope will be of interest to you.

Comments are disabled.