Csecsemőkori csípőultrahang-vizsgálat

A csecsemőkori csípőultrahang-vizsgálat fájdalommentes és a babára ártalmatlan szűrővizsgálat, melynek során a szakember ugyanolyan ultrahangot használ, mint amilyennel a babát az anyaméhben kísérték figyelemmel. A csecsemőkori ultrahangvizsgálat során lehetőség nyílik a csípőízület csontjainak áttekintésére és az esetleges eltérések korai felismerésére.

Korszerű ultrahangkészülékünkkel azok az egészen apró eltérések is kimutathatók, amelyek befolyásolhatják a későbbi mozgásfejlődést és a járást.

Miért fontos a csecsemőkori csípőultrahang-szűrés?

A csecsemőkori ultrahangszűrés egyike a fontos szűrővizsgálatoknak. Bár a csípőt érintő rendellenességek, mint például a csípőficam, gyakrabban fordulnak elő lányoknál, az ultrahangvizsgálatot a kisfiúknál is fontos beiktatni.

A vizsgálat során az orvos áttekinti a csípőízületet és a csípő csontjainak fejlettségét. A csípőszűrésen lehetőség adódik a különféle eltérések – különösen a csípőficam vagy  a csípőízületek elmozdulásának – felismerésére.

Fontos, hogy a kicsi 2-3 hónapos koráig sor kerüljön a vizsgálatra –  a csípőficam ideális időpontja a hathetes, 45 napos kor.

Gyermekradiológusunk dr. Vančo Ildikó.

Booking an appointment

Foglaljon időpontot online!  Naptárunkban kiválaszthatja az Ön számára megfelelő időpontot.

Kockázati tényezők, amelyek növelik a csípőproblémák kialakulásának esélyét:

  • családi halmozódás
  • a baba neme – a lányoknál gyakrabban alakul ki csípőficam
  • nagy születési súly
  • helytelen magzati póz az anyaméhben, farfekvés
  • ikerszülés
  • a szülés várható időpontjánál későbbi világra jövetel
  • tavaszi születés (a gyermekortopédiai szakkönyvek ezt tényként kezelik)

A csípőficam kialakulása tehát nemcsak az örökletes tényezőktől függ, létezik úgynevezett szerzett csípőficam is.

Fontos a korai felismerés!

Nyitott tenyerünkbe helyezzük bele a másik öklünket, és zárjuk rá az ujjainkat – pontosan így fogja körül az úgynevezett vápa a baba combcsontjának a fejét. Abban az esetben, ha a vápa nem fogja körül kellően a combcsontfejet, sekélyebb a kelleténél, vagyis nem zár megfelelően, esetleg teljesen nyitott marad, fennáll a veszélye annak, hogy amikor a baba a 8–10 hónapos kora körül lábra áll, a combcsontja kicsúszik a vápából, és kialakul a csípőficam. A vizsgáló orvos a csontos vápának a görbületét méri meg, illetve azt nézi, hogy mennyire fedi be a combcsont fejét a csontos vápához kapcsolódó porcos vápa. A vizsgálat során a nemzetközileg alkalmazott Graf-besorolást használjuk.

A korai diagnózis rendkívül fontos, ha ugyanis észleljük, hogy a csontos vápa a szokásosnál sekélyebb, korai beavatkozással a csontozat még „terelgethető”, megfelelő eszközökkel – úgynevezett terpeszpelenkával, súlyosabb esetben Pavlik-kengyellel – természetes magzati pózban tartható a baba alsó végtagja néhány hétig, aminek köszönhetően tökéletesen rendbe jöhet az ízület. Ez az újszülöttnek külön terhet nem okoz, hiszen pont úgy helyezkednek el a lábai, mint az anyaméhben. A tényleges csípőficam kialakulása ezekkel a módszerekkel megelőzhető.

Ha a rendellenesség kezelését későn kezdjük meg, a jövőben akadályozottá válhat a gyermek mozgása, akár műtéti beavatkozásra is szükség lehet.

Örömteli, hogy a csecsemőkori csípőszűrésnek köszönhetően – aminek ma már a fizikális vizsgálat mellett kiemelten fontos részét képezi az ultrahangvizsgálat is – napjainkban egyre ritkábban fordul elő későn felismert vagy tévesen diagnosztizált csípőrendellenesség.

A csípőultrahang-vizsgálat menete

A vizsgálat fontos részét képezi a szülők kikérdezése a várandósággal, a szüléssel és az esetleges családi halmozódással kapcsolatban. Ezt követi az ultrahangos vizsgálat, ami semmilyen előkészületet nem igényel , rövid ideig tart, fájdalmatlan és veszélytelen.

A szűrővizsgálat során a baba az oldalán fekszik. A szakember a zselével bekent csípőtájat az ultrahang-vizsgálófejjel tekinti át , alaposan szemügyre véve a csípőízület csontos és porcos elemeit.

 

I like it, I share it

Facebook
LinkedIn
Twitter
WhatsApp
Email

Booking an appointment

Book an appointment online! You can choose a suitable time for you in our calendar.

BLOG - PsyhcoLogic

Articles, podcasts

On our PsychoLogic site, you can listen to podcasts and read articles and blogs on topics that we hope will be of interest to you.

Comments are disabled.