Crohn-betegség
A Crohn-betegség autoimmun eredetű krónikus bélbetegség, az emésztőrendszer bármelyik részén, de leggyakrabban a vékonybél alsó szakaszán és a vastagbélben okozhat gyulladást. Jellemzője, hogy csak a bélcsatorna egyes szakaszait érinti (a gyulladt szakaszok között egészséges részek lehetnek), és az is, hogy a bélfal teljes szövete betegszik meg – ennyiben a Crohn-betegség alapvetően különbözik a hasonló panaszokkal járó fekélyes vastagbélgyulladástól (colitis ulcerosa), ami a vastagbél nyálkahártyáját érinti.
A gyulladás nyomán a bélben tályogok, szűkületek és összenövések alakulhatnak ki, ezek között szivárgások (sipolyok) jöhetnek létre.
A betegség legtöbbször fiatal felnőtt korban alakul ki, nőkben kissé gyakoribb. Jellemző a genetikai hajlamosság: a családon belüli előfordulás kétszeresére-háromszorosára, de akár ennek sokszorosára is növeli a szindróma megjelenésének kockázatát az egyenes ági leszármazottakban.
Tünetek, szövődmények
A Crohn-betegségnek vannak jellemző és esetleges tünetei. A panaszok közé az alábbiak tartoznak:
- Gyakori székürítés, véres-nyákos hasmenés.
- A has alsó részén a beteg sok esetben érez görcsös fájdalmat.
- Ha a gyulladásos folyamat súlyosbodik, hányinger vagy hányás is jelentkezhet.
- A krónikus gyulladás miatt a beteg gyakran fáradtnak érzi magát. Ha a betegség a vékonybelet is érinti vagy hosszabb ideje fennáll, a felszívódási zavarok miatt jelentős testsúlyvesztés is bekövetkezhet.
- A Crohn-betegség a szem és a máj gyulladásos megbetegedésével is együtt járhat, illetve ízületi gyulladás vagy epekövesség formájában is jelentkezhet.
Ha a betegség hosszú időn keresztül fennáll vagy ellátatlan marad, szövődmények alakulhatnak ki:
- Az érintett területeken tályogok, szűkületek és összenövések, a vastagbélben, különösen a végbélben fertőzésveszélyes sipolyok alakulhatnak ki.
- A bélrendszeren belüli vérzések vashiányos vérszegénységhez vezethetnek.
- A betegség megnöveli a bélrendszeri daganatok kockázatát.
Booking an appointment
Foglaljon időpontot online! Naptárunkban kiválaszthatja az Ön számára megfelelő időpontot.
Tisztelettel kérjük kedves pácienseinket, hogy a rendelésre a foglalt időpont előtt legalább 5 perccel érkezzenek meg! Szíves együttműködésüket előre is köszönjük!
Diagnózis
A kórisme felállításának lépései általában a következők:
- A beteg beszámolója és a családi anamnézis alapján a gasztroenterológus valószínűsíti a krónikus gyulladás jelenlétét a vastagbélben.
- A Crohn-betegség elkülönítése a többi – akut vagy krónikus – kórós állapottól vastagbéltükrözéssel (kolonoszkópiával) történik. A végbélen keresztül a vastagbélbe vezetett kamerás eszköz lehetővé teszi a bélfal eltéréseinek szemügyre vételét a szakember számára.
- A diagnózis a kolonoszkópia során kinyert szövetminta patológiai vizsgálatával erősíthető meg.
A betegség kezelése
A Crohn-betegség komplexitása és lefolyásának súlyossága nemcsak egyénenként, de aszerint is nagy változatosságot mutat, hogy mely bélszakaszok károsodnak. Az is változó, hogy melyik beteg milyen mértékben reagál a gyógyszeres és egyéb terápiákra: ami egyes pácienseknél beválik, másoknál hatástalan maradhat. Ennek megfelelően a sikeres terápia összeállítása szakértelmet, empátiát és körültekintést kíván a gasztroenterológus szakorvos, az együttműködésen kívül türelmet és kitartást a páciens részéről. A lehetséges terápiás eszközök:
- A gyógyszeres kezelés lehet tüneti (a hasmenés vagy a fájdalmak, görcsök csillapítása), illetve szteroidok szedése a gyulladás csökkentésére vagy immunválaszt elnyomó gyógyszer a betegség ismételt kitörésének megakadályozására.
- Gyermekkorban a szteroiddal összemérhető hatékonyságú a csak tápszeres kezelés (exkluzív enterális táplálás) ill. adott esetben a speciális Crohnos diéta (Crohn kizárásos diéta, CDED), amit fenntartó kezelésnek is javaslunk a gyógyszeres terápia mellé!
- Tapasztalatok szerint az egészséges életmód, a dohányzás mellőzése és a jó stresszkezelés segít a betegség tüneteinek enyhítésében.
- (Sebészi beavatkozásra akkor van szükség – kórházi körülmények között -, ha a bélfalon szűkület, összenövés vagy perforáció alakul ki, ami súlyos következményekkel fenyeget.)
A Crohn-betegség mai tudásunk alapján nem gyógyítható, együtt kell élni vele. Beteg és orvosa számára ugyanakkor minden korábbinál több eszköz áll rendelkezésre a tünetek kezelésére, az elfogadható életminőség kialakítására.
A cikk szakértője dr. Cseh Áron PhD a Panoráma Poliklinika Gasztroenterológiai Centrumának vezetője.
I like it, I share it
Booking an appointment
Book an appointment online! You can choose a suitable time for you in our calendar.
Related practices
BLOG - PsyhcoLogic
Articles, podcasts
On our PsychoLogic site, you can listen to podcasts and read articles and blogs on topics that we hope will be of interest to you.
Ételallergiás gyermek – szorongó szülő?
A gyermek ételallergiája alaposan felforgatja a családok életét. Súlyos allergia esetén mindenképpen el kell ker
Mire szolgál a HELIPROBE kilégzéses teszt?
A Helicobacter pylori baktérium fertőzése gyomorhurutot vagy gyomor- és nyombélfekélyt okozhat, aminek jellemző t
Mire valók a H2-kilégzéses tesztek?
A hasi diszkomfortérzés, fájdalom, puffadás, gázképződés, szélgörcsök, hasmenés vagy székrekedés, a korai
A pszichoszomatika útvesztői, azaz a gyermekorvos és pszichológus találkozása
A gyermekkori hasfájás a leggyakoribb gyermekgyógyászati és gyermek-gasztroenterológiai kórkép, melynek számos
Irritábilisbél-szindróma: felismerés, elfogadás és megküzdés
Az irritábilisbél-szindróma (irritable bowel syndrome – IBS) a vastagbelet érintő funkcionális emésztőrendszer