Az asztma szervi betegség, de tüneteiben megjelenik a pszichés állapot
Az asztma testi betegség, pszichoterápiával nem gyógyítható. A pszichés súlyosbító tényezők viszont igenis megcélozhatók és kordában tarthatók. A kiegészítő kezelés a relaxációs technikák elsajátításától a célzott pszichoterápiáig terjedhet, egyénre szabott kialakítása a tüdőgyógyásszal együttműködő pszichológus szakember feladata.
Az asztma krónikus tüdőbetegség, amit a légutak, elsősorban a hörgők gyulladásos állapota okoz. A gyulladt légutak megduzzadnak és beszűkülnek, ami akadályozza a levegő tüdőbe történő beáramlását, ezért a betegnek nehézlégzéses panaszai, akár fulladási rohamai alakulnak ki.
A gyulladást irritáló anyagok – fertőzések, allergének, légszennyezés stb. – váltják ki, a tünetek jelentkezésében és erősségében ugyanakkor pszichológiai tényezők is szerepet játszhatnak. A stressz, a szorongás, az érzelmi terhek kiválthatják vagy súlyosbíthatják az asztma tüneteit. Ilyenkor az történik, hogy a légzési mintázat a beteg pszichés állapota következében megváltozik, például mert fokozott izomfeszültség vagy szaporább szívverés és légzés alakul ki. Emellett a stressz és a szorongás gyengítheti az immunrendszer működését is, tovább súlyosbítva a krónikus gyulladást és a hörgőreaktivitást.
Booking an appointment
Foglaljon időpontot online! Naptárunkban kiválaszthatja az Ön számára megfelelő időpontot.
Az asztma kezelése során ezért az élettani tényezők mellett fontos figyelembe venni a pszichés faktorokat is. A terápia oldaláról ez a figyelem a szakorvosi kezelést kiegészítő pszichológiai segítségnyújtásban ölt testet: jelenthet sztresszcsökkentő pszichoterápiát, stresszkezelési technikákat és relaxációs gyakorlatokat vagy pszichológusi segítséggel olyan stratégia kialakítását, ami az érzelmi kiváltó okokat célozza meg.
Az elmondottakkal együtt is fontos hangsúlyozni, hogy az asztma elsősorban légzőrendszeri betegség, amelyben minden esetben fiziológiai mechanizmusok játsszák a főszerepet. A pontos diagnózis felállítása és a megfelelő kezelési terv kialakítása elsősorban a tüdőgyógyász feladata. A pszichés érintettség sokszor felmerül, de ennek mértéke erősen egyénfüggő. A korszerű poliklinikákon az asztmás betegek a tüdőgyógyász szakértelme mellett a számukra legmegfelelőbb pszichoterápiás segítséget is megkapják betegségük kezeléséhez, állapotuk karbantartásához.
I like it, I share it
Booking an appointment
Book an appointment online! You can choose a suitable time for you in our calendar.
BLOG - PsyhcoLogic
Articles, podcasts
On our PsychoLogic site, you can listen to podcasts and read articles and blogs on topics that we hope will be of interest to you.
Refluxbetegség
Refluxbetegség A refluxbetegség – teljes nevén gasztroözofageális refluxbetegség – gyakorinak számító emés
Ételallergiás gyermek – szorongó szülő?
A gyermek ételallergiája alaposan felforgatja a családok életét. Súlyos allergia esetén mindenképpen el kell ker
Mire szolgál a HELIPROBE kilégzéses teszt?
A Helicobacter pylori baktérium fertőzése gyomorhurutot vagy gyomor- és nyombélfekélyt okozhat, aminek jellemző t
Mire valók a H2-kilégzéses tesztek?
A hasi diszkomfortérzés, fájdalom, puffadás, gázképződés, szélgörcsök, hasmenés vagy székrekedés, a korai
A pszichoszomatika útvesztői, azaz a gyermekorvos és pszichológus találkozása
A gyermekkori hasfájás a leggyakoribb gyermekgyógyászati és gyermek-gasztroenterológiai kórkép, melynek számos