ADHD-csoport: azoknak, akik nyitottak a közös munkára

A Panoráma Poliklinika tizenkét alkalmas zárt kiscsoportokat indít ADHD-val élő felnőttek számára. „A program a kognitív viselkedésterápia (CBT) módszerére támaszkodik, klinikai tapasztalatokat hasznosít. A csoporthoz csatlakozók hosszú távon fenntartható, életminőséget javító változásokat érhetnek el” – mondja Geisel Tímea kognitív viselkedésterapeuta, csoportvezető.

Az ADHD elsősorban mint a „kezelhetetlen” gyerekek diagnózisa vonult be a köztudatba. Mik a jellemzői a felnőttkori ADHD-nak? Hogyan függenek ezek össze a gyermekkori állapottal?

Az ADHD (attention deficit hyperactivity disorder, vagyis figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar a neurodevelopmentális (idegrendszeri fejlődési) rendellenességek egyike. Már gyermekkorban megjelenik, és sok esetben felnőttkorban is nehézséget jelent. A fő tünetek – a figyelemzavar, a hiperaktivitás és az impulzivitás – az életkor előrehaladtával is szembetűnőek lehetnek, ugyanakkor megjelenési formáik és hatásaik jelentősen változhatnak.

Miképpen?

Az ADHD-s gyerek figyelemzavarának tünete lehet például, hogy nem figyel az órán, figyelme elkalandozik, amikor a feladatát végzi, vagy rendre elveszíti a dolgait. Felnőtteknél ugyanez a tünetcsoport gyakran abban nyilvánul meg, hogy az érintettnek nehézséget jelent a feladatok megszervezése, a határidők betartása vagy a figyelem fenntartása. Azok a gyerekek, akiknél a hiperaktivitás a vezető tünetcsoport, általában nem tudnak egy helyben maradni, folyton mocorognak, és az is gyakori, hogy nagyon sokat beszélnek. A felnőtteknél ezek a tünetek csökkenhetnek, és egyfajta belső nyugtalanságként, állandó cselekvésre való késztetésként, a pihenésre, lazításra való képtelenségként jelentkezhetnek.

És az impulzivitás esetében?

Az ADHD-s gyerek impulzivitása olyan tapasztalatokban jelentkezik, hogy „nem tudja kivárni a sorát”, „közbevág, amikor valaki beszél”, vagy dühkitöréseket produkál. Az ADHD-s felnőtt sokszor hoz meggondolatlan döntéseket, gyakran türelmetlen, és nehézséget jelent számára az érzelmek kontrollálása. Összességében elmondható, hogy a gyermekkori és a felnőttkori tünetek ugyanannak az állapotnak az eltérő megjelenési formái. Az ADHD életkorral változik, de soha nem szűnik meg teljesen. Megfelelő támogatással és kezeléssel azonban mindkét életkorban jól kezelhető.

Milyen terápiás módszerek léteznek a felnőttek figyelemhiányos hiperaktivitás-zavarának kezelésére? Hol van az ADHD-csoport helye a terápiás gyakorlatban?

A felnőttkori ADHD kezelésében fontos szerepe van a pszichiáter által beállított gyógyszeres terápiának, ami a gyógyszer szedésének az időtartama alatt gyorsan és hatékonyan enyhíti a tüneteket. Viszont vannak olyan érintettek is, akiknél a gyógyszerek nem eléggé hatékonyak, esetleg túl sok mellékhatással járnak, vagy egyszerűen csak kevésnek bizonyulnak – az ő számukra nyújthat segítséget az ADHD-csoport. Pszichológusként az ADHD-s felnőtteknél elsősorban a kognitív viselkedésterápia (CBT) módszerével dolgozom. Ez bizonyítottan az egyik leghatékonyabb pszichológiai módszer a felnőttkori ADHD kezelésére, hiszen a viselkedésminták és a gondolkodási stratégiák fejlesztésével jelentős javulás érhető el az érintettek mindennapi működésében, hosszú távon is.

Mit adhat a csoport az egyénnek?

Az ADHD-csoport tematikája klinikai tapasztalatokon és az érintettek beszámolóin alapszik. A program hosszú távú, fenntartható változásokat hozhat azáltal, hogy strukturált megközelítést ad az ADHD kihívásaira. Fejleszti például az idővel való gazdálkodást és a szervezettséget, rugalmasabb gondolkodásmódot és jobb problémamegoldó készséget tanít. A negatív gondolatok csökkentésével elősegítheti az önelfogadást, támogat az érzelemszabályozásban, illetve javítja a kapcsolatok minőségét és a kommunikációt is.

Milyen kihívásokkal kell szembenézniük a tagoknak, illetve a csoportvezetőknek a csoporton?

A különböző készségek automatikussá tételéhez sok idő és kitartás kell: a csoporton megtanult technikákat otthon folyamatosan gyakorolni kell. Ez addig nem okoz problémát, amíg tart az újdonság varázsa, de ahogy telik az idő, és elkezd unalmassá válni a gyakorlás, csökkenhet a motiváció. Kihívást jelent továbbá a figyelem fenntartása a csoportok ideje alatt, és az is, hogy a csoporttagok eltérő igényei és problémái nehezíthetik a közös munkát. Csoportvezetőként az is fontos, hogy a résztvevők impulzivitását kezelni kell – ebben a csoportszabályok és a strukturált működés tud segíteni.

Kinek való – és kinek nem való – az ADHD-csoport?

Az ADHD-csoport azoknak való, akik nyitottak a közös munkára, szeretnének tanulni mások tapasztalataiból, illetve akiknek problémát jelent az önelfogadás, és szükségük van támogatásra a módszer elsajátítása során. Akik nagyon személyes vagy mély érzelmi témákkal szeretnének foglalkozni, vagy erősen szoronganak a csoporthelyzetekben, esetleg nagyon zavarónak érzik mások figyelemzavarhoz kapcsolódó viselkedését, azoknak célravezetőbb egyéni terápián részt venni.

Milyen eredmény várható a csoporttól? Mi számít sikernek?

A CBT nem csodaszer: a problémákat nem szünteti meg egycsapásra. Rendkívül hatékony lehet viszont az ADHD-val élő ember számára, különösen ha saját magára szabottan alkalmazza és aktívan gyakorolja a tanult technikákat. Reális célkitűzés, hogy jártasságra tegyen szert a feladatok megtervezésében és megszervezésében, a fontossági sorrend kialakításában, a hatékony problémamegoldásban és a nagyobb feladatok könnyebben megvalósítható részfeladatokká történő lebontásában. Az elterelődés csökkentésében gyakorlati tanácsok segítenek, a rugalmas gondolkodást a negatív gondolatok átkeretezésével fejlesztjük. A halogatást csökkentő technikák megismerésével és a visszaesés elkerülését segítő feladatokkal zárjuk a programot.

Van-e továbblépés a csoport után az egyén számára?

A csoport után a résztvevő a megtanult stratégiákat továbbviheti a mindennapokba. Ha valakinek mélyebb önismereti munkára van szüksége, vagy vannak olyan területek, amelyeken továbbra is elakadást tapasztal, érdemes egyéni terápiába kezdenie.

I like it, I share it

Facebook
LinkedIn
Twitter
WhatsApp
Email

Making appointments

Egyes ellátásainkhoz időpont-egyeztetés szükséges (közvetlenül bejelentkezni nem lehetséges). Kérjük, kattintson a gombra, és küldje el elérhetőségeit. Ezt követően telefonon vagy e-mailben felvesszük Önnel a kapcsolatot.

Related practices

BLOG - PsyhcoLogic

Articles, podcasts

On our PsychoLogic site, you can listen to podcasts and read articles and blogs on topics that we hope will be of interest to you.

Comments are disabled.