A hasnyálmirigy betegségei

A hasnyálmirigy szerepe általában a I-es típusú cukorbetegséggel kapcsolatban merül fel, hiszen – egyéb létfontosságú hormonok mellett – ez a szerv termeli (illetve nem termeli) az emberi vércukorháztartást szabályozó hormont, az inzulint.

Hasnyálmirigy betegség Panorama Klinika

Kevésbé ismert, hogy a hasnyálmirigy külső elválasztású szervként is működik: bélcsatornába juttatott enzimjei részt vesznek a lipidek, a szénhidrátok és a fehérjék lebontásában. A hasnyálmirigy rendellenességeinek diagnosztizálásával és gyógyításával ezért a cukorbetegségre specializálódott diabetológia mellett a gasztroenterológia foglalkozik.

A hasnyálmirigy gyulladásos megbetegedése

A heveny hasnyálmirigy-gyulladás (pankreátisz) tünetei:

  • hirtelen fellépő, heves hasi fájdalom a köldök magasságában,
  • émelygés, hányás,
  • láz,
  • az epeelfolyás akadályozottsága esetén sárgaság.

Ezekkel a tünetekkel haladéktalanul fel kell keresni a gasztroenterológiát, ugyanis életet veszélyeztető állapotra is utalhatnak, mint például az epevezeték hasnyálmirigy-vezetékkel közös alsó szakaszának epekövesség miatti elzáródása. A hasnyálmirigy akut gyulladását gyakran váltja ki az alkoholizmus és a zsíros ételek túlfogyasztása (magas vérzsírszint), ritkábban vírusfertőzés vagy autoimmun folyamat, illetve egyéb okok.

A hasnyálmirigy heveny gyulladása gyakran elmúlik, ha a beteg szigorú diétát tart vagy koplal – az orvos előírása szerint. Súlyos esetben antibiotikum adására is sor kerül. Ha a gyulladás epekövesség miatt lép fel, az epeutak kezelése, a kő eltávolítása a megoldás.

A veszélyt a különösen heves lob mellett az jelenti, ha a gyulladás visszatérővé vagy krónikussá válik. Ilyenkor a hasnyálmirigy sejtjei elhalhatnak, a hormon- és enzimtermelő képesség károsodik, a beteg anyagcseréje felborul. Az idült gyulladás legtöbbször az alkoholszenvedély következménye. A krónikus pankreátisz tünetei:

  • tompává váló, állandósuló hasi fájdalom,
  • hasmenés, rosszul emésztett, világos színű, bűzös széklet,
  • étvágytalanság, fogyás.

Booking an appointment

Foglaljon időpontot online!  Naptárunkban kiválaszthatja az Ön számára megfelelő időpontot.

Tisztelettel kérjük kedves pácienseinket, hogy a rendelésre a foglalt időpont előtt legalább 5 perccel érkezzenek meg! Szíves együttműködésüket előre is köszönjük!

Labordiagnosztika

A betegtől származó információk és a fizikai vizsgálat eredménye alapján a hasnyálmirigy-rendellenességek egyes számú diagnosztikai eszköze a mintavételes laborvizsgálat, a vérből ugyanis jól kimutathatók a hasnyálmirigy-betegségre jellemző megemelkedett enzimszintek. A képalkotó eljárások – mindenekelőtt a hasi ultrahang – a hasonló tünetekkel járó betegségektől való elkülönítésben, valamint az összetett kórképek diagnosztizálásában, az esetleges rejtett szövődmények felismerésében kaphatnak szerepet.

Hasnyálmirigyrák

A rosszindulatú hasnyálmirigy-daganat az egyik legrosszabb prognózisú ráktípus; kialakulásának pontos okai nem ismertek. Tünetei:

  • hasi diszkomfortérzés,
  • gyomortáji fájdalom, ami kisugározhat a hátba,
  • étvágytalanság,
  • a fogyás sokszor már előrehaladott állapotot jelez,
  • a bőrön és a szemfehérjén érzékelhető sárgaság akkor következik be, ha a daganat akadályozza az epe áramlását a vékonybélbe.

A daganatot és a daganat jellegét

  • vérvizsgálattal (tumormarker jelenléte),
  • képalkotó vizsgálattal (mellkasi röntgen, ultrahang, CT, MR) és
  • szövetmintavétellel (tűbiopszia)

lehet kimutatni. Az időben történő felismerést megnehezíti, hogy a betegség kezdeti stádiuma gyakran tünetmentes.

A hasnyálmirigyrák ellenszere rendszerint a radikális műtét, vagyis a pankreász és az áttétes területek kimetszése. A sikeres beavatkozást követően az eltávolított szerv termelte hormonokat és emésztőnedveket folyamatosan pótolni kell.

I like it, I share it

Facebook
LinkedIn
Twitter
WhatsApp
Email

Booking an appointment

Book an appointment online! You can choose a suitable time for you in our calendar.

Related practices

BLOG - PsyhcoLogic

Articles, podcasts

On our PsychoLogic site, you can listen to podcasts and read articles and blogs on topics that we hope will be of interest to you.

Comments are disabled.