6 lépés, amit a rákmegelőzésért tehetünk: az onkológus tanácsai

A daganatos betegségek kialakulásában fontos szerepe van az örökletes tényezőknek és a környezeti ártalmaknak, sok múlik azonban rajtunk is. Dr. Molnár Zsuzsa onkohaematológus, klinikai onkológus szakorvos a Panoráma Poliklinikán is segít a hozzá forduló pácienseknek rákgyógyítással és rákmegelőzéssel kapcsolatban. Cikkünkben azokat a tanácsokat gyűjtöttük össze Molnár doktornő közreműködésével, amelyek arra hívják fel a figyelmet, hogy mire érdemes odafigyelnünk életkortól függetlenül az egészségünk védelmében, valamint megfogalmaztuk azt is, mi a jelentősége a stresszkezelésnek a prevencióban és a vezetett pszichológiai tanácsadásnak, ha az élethelyzetünk megváltozik a betegségben.

Bár az elmúlt évtizedekben rohamléptekkel haladt előre az orvostudomány a rákgyógyítás területén, a daganatos betegségek eredményes kezeléséhez továbbra is kiemelten fontos a mielőbbi felismerés, a diagnózis felállítása és a személyre szabott terápia megkezdése. Épp ezért a helyes életmód mellett rendkívül lényeges részt venni a szűrővizsgálatokon akkor is, ha nem állnak fenn aggodalomra okot adó tünetek, panaszok.

1) Táplálkozzunk okosan!

„Alapvetően a könnyű, vegyes táplálkozás híve vagyok, ha orvosilag nem indokolt, nem szükséges szélsőséges irányzatokat követni és drasztikusan kiiktatni bizonyos élelmiszereket az étrendből” – kezdi a több évtizedes szakmai tapasztalattal rendelkező doktornő. „Az extrém diéták helyett én abban a táplálkozásban hiszek, ami a normál testsúly megtartása mellett hozzájárul mind a biológiai, mind a lelki jólétünkhöz – teszi hozzá Dr. Molnár Zsuzsa.

Booking an appointment

Foglaljon időpontot online!  Naptárunkban kiválaszthatja az Ön számára megfelelő időpontot.

2) Tanuljuk meg a stresszkezelést!

A doktornő nap mint nap találkozik olyan betegekkel, akiknek azt tanácsolják, hogy zárják ki a stresszt a mindennapjaikból, ez azonban szinte lehetetlen. Épp ezért Dr. Molnár Zsuzsa szerint a stresszel nem leszámolni kell, hanem meg kell tanulnunk azt kezelni: „Minden páciensemnek azt javaslom, hogy ha úgy érzi, hogy egyedül vagy családi, baráti segítséggel nem tud megküzdeni a rá nehezedő gonddal, ne féljen szakembertől segítséget kérni! Emellett sokat segít a mozogás és az, hogy találjon olyan tevékenységet, amelyben ki tud kapcsolódni, amely teljes mértékben elvonja a figyelmét az adott problémáról.”

A Panoráma Poliklinika orvosai hazánkban egyedülálló pszichoszomatikus szemlélettel gyógyítanak és a testi tünetek kezelése mellett a Páciensek lelkére is kiemelt figyelmet fordítanak. Pszichológusaink az egyéni és csoportos terápiák mellett arra is lehetőséget kínálnak, hogy az érdeklődők elsajátítsák a rendkívül hatékony stresszcsökkentő módszert, az autogén tréninget.

“Fontos megjegyeznünk, hogy abban, mit tekintünk stressznek nagyfokú egyéni különbségeket mutatunk” – hangsúlyozza intézetünk egészségpszichológusa, Gajdos Panna. “Arra, hogy egyes élethelyzeteket mennyire értékelünk megterhelőnek számos tényező hatással van, például személyiségjegyeink, korábbi tapasztalataink vagy a rendelkezésünkre álló társas támogatás. Éppen ezért nem érdemes magunkat másokkal összehasonlítani, sokkal lényegesebb ennél, hogy felismerjük, melyek azok a tényezők az életünkben, melyek számunkra stresszt jelentenek. Ez néha egyáltalán nem könnyű feladat, így a pszichológiai munka első része a személyes stresszforrások azonosítása. Ezt követően, lehetnek olyan stresszorok, melyeket kiiktathatunk az életünkből, a legtöbb esetben azonban erre nincs lehetőségünk. Ennek ellenére fontos tudnunk, hogy számos olyan eszköz áll rendelkezésünkre, például gondolkodási és viselkedési stratégiák vagy éppen relaxációs technikák, melyek segítik a mindennapi stresszel való hatékonyabb megküzdést.

különböző relaxációs módszerekben az a közös, hogy képesek hatást gyakorolni a szervezetünk stresszre adott válaszára, így hozzájárulhatnak a stressz fizikai hatásainak mérséklődéséhez. Emellett elősegítik a testi tudatosság fejlődését, mely során jobban felismerjük önmagunkon a stressz testi jeleit, hogy mit jelent feszültnek lenni vagy éppen ellazulni és megélhetjük, hogy képesek vagyunk befolyásolni ezeket az állapotokat ” – fogalmaz az egészségpszichológus.

3) Hagyjunk fel a dohányzással!

Gyakran elkövetett hiba, hogy bizonyos eseményekhez, feltételekhez kötik a dohányosok a füstölgés befejezését – Majd jövőre!Majd ha levizsgáztam!, Majd az esküvő után!, Majd ha babát tervezünk! Ám ez nem a legjobb stratégia, a leszokás helyett legtöbbször halogatás lesz a végeSzerencsésebb venni egy nagy levegőt, elhatározni, hogy mostantól vége, és búcsút inteni a cigarettának. Felesleges azt gondolni, hogy napi néhány szál nem ártalmas – ha a dohányzásról nem sikerül egyedül leszokni, érdemes erre specializálódott szakembertől segítséget kérni!

4) Csak mértékkel fogyasszunk alkoholt!

Ahogy az étkezés, úgy az alkoholfogyasztás terén sem híve a szélsőségeknek Dr. Molnár Zsuzsa, aki szerint nem kell teljesen kizárni az életünkből az alkoholos italokat, a mennyiségre, a gyakoriságra és a minőségre azonban mindig érdemes odafigyelni.

5) Mozogjunk rendszeresen!

A fizikai aktivitás – főleg akkor, ha megtaláljuk azt a mozgásformát, amiben igazán örömünket leljük – nagyban hozzájárul ahhoz, hogy ellensúlyozzuk a naponta ránk zúduló stressz hatását. Ezen kívül hozzásegít ahhoz, hogy elérjük és megtartsuk az optimális testsúlyunkat, ráadásul a szív- és érrendszernek is jót tesz. A rendszeres és életkorunknak, fizikai állapotunknak megfelelő sport fontos szerepet játszik számos krónikus betegség megelőzésében, fitten és fiatalon tart.

Nem ritka azonban, hogy valamilyen krónikus fájdalom – ízületi bántalmak, porckopás, hát- és derékfájás stb. – állja útját a rendszeres mozgásnak. Ebben az esetben is lényeges, hogy szakemberhez forduljunk, hiszen a krónikus fájdalommal járó diszkomfort érzés megnehezíti a mindennapokat. Speciális orvoscsapattal látja el a betegeket a Fájdalomambulancia szakrendelés. Az orvosi team tagjai idegsebész vezetésével, neurológus, gyógytornász és manuálterapeuta közreműködésével segítenek.

6) Ne odázzuk el a szűrővizsgálatokat!

Dr. Molnár Zsuzsa azt javasolja, hogy mindenképp végeztessük el az életkorunknak megfelelően ajánlott szűrővizsgálatokat, és ne csak akkor forduljunk orvoshoz, ha panaszaink adódnak: „Fontos, hogy évente egyszer akkor is találkozzunk orvossal, ha teljesen egészségesnek érezzük magunkat – készüljön mellkas röntgen, hasi ultrahang és általános laborvizsgálat, érdemes egy általános belgyógyászati viziten is részt venni, nőknek évente elvégeztetni a nőgyógyászati rákszűrést, mammográfiát, férfiaknak pedig a prosztata-szűrést.”

Akkor is forduljunk egyből szakértő segítségért, ha kiderül, hogy kezelésre lesz szükség!

Milyen folyamatokon megy keresztül a beteg, amikor a diagnózis után egyértelmű, hogy hosszabb, sok ismeretlen körülménnyel számoló kezelés szükséges számára? Miért érdemes megismernünk, hogy milyen lelki/pszichés fázisokon megy át ezekben az esetekben az érintett, miért segíthet, ha e megismerés után felismerjük, hogy a pszichés segítség a gyógyulási folyamat lényeges támogatója? Gődény Anna klinikai szakpszichológus írta le az említett lelki folyamat részleteit.

Mit jelent a distressz és miért van jelentősége?

A betegség és kezelés folyamat során minden beteg átél bizonyos mértékű distresszt, ez normális része a folyamatnak. A distressz multifaktoriális kellemetlen pszichológiai (pl. kognitív, viselkedéses, érzelmi), szociális, és/vagy spirituális természetű érzelmi tapasztalat, amely gátolhatja a hatékony megküzdés képességét a rákkal, annak fizikai tüneteivel, és kezelésével kapcsolatban. A distressz egy kontinuum mentén fejeződik ki: kezdve a sérülékenység, szomorúság és félelem normál érzéseitől egészen a problémás érzésekig úgy mint a depresszió, szorongás, pánik, szociális elszigetelődés, és egzisztenciális és spirituális krízis.
Betegek és hozzátartozóik 35 – 45 % él át klinikailag jelentős mértékű (= beavatkozást igénylő!) distresszt (NCCN, 2015) A distressz a terápia elhagyására vonatkozón komoly rizikó tényező, valamint hatással van az életminőségre, kezeléssel való együttműködésre. Ha a diagnózis és kezelések pszichés következményeit az orvos és páciens nem kezeli a folyamat részeként, sérül a beteg autonómiája. A pszichoszociális intervenciókat onkopszichológus segítségével beszélhet át a páciens.

Az esetek jelentős részében a pszichológiai kezelés a szomatikus(orvosi) beavatkozásokat támogatja. Az aktív kezelések alatt (műtét, sugárterápia, kemoterápia) az együttműködés kialakítása és fenntartása, valamint az orvos-beteg kapcsolat támogatása, tünetek pszicholgiai kezelése fontos célja a pszichológiai intervencióknak. Ezzel párhuzamosan haladhat a trauma feldolgozása, ha szükséges, akkor krízisintervenció. Előfordulhat pl. olyan pszichiátriai állapot, ami kontraindikációja az orvosi kezeléseknek: súlyos depresszió, pszichózis, amely felismerése szintén a pszichológus feladata. Ilyenkor az orvosi kezelést csak a pszichiátriai sürgősségi állapot rendezése után lehet folytatni.

Panoráma Polyclinic

I like it, I share it

Facebook
LinkedIn
Twitter
WhatsApp
Email

Booking an appointment

Book an appointment online! You can choose a suitable time for you in our calendar.

BLOG - PsyhcoLogic

Articles, podcasts

On our PsychoLogic site, you can listen to podcasts and read articles and blogs on topics that we hope will be of interest to you.

Comments are disabled.