Ágyúval verébre?
„Szükséges és elégséges”: a beteg útja a gyógyuláshoz Fájdalomambulanciánkon
A hatékony fájdalomcsillapításon túl a Panoráma Fájdalomambulancia a fájdalom okának (okainak) feltárásával és kezelésével foglalkozik. A diagnosztikai és terápiás folyamat megtervezése a „szükséges és elégséges” elv alapján, a megfelelő szakmák bevonásával történik annak érdekében, hogy a beteg pont azt – és csak azt – kapja, amire ténylegesen szüksége van.
Fájdalommal élni maga az elhatalmasodó pokol – a Fájdalomambulancia elsődleges feladata a gyors kivizsgálás és a hatékony fájdalomcsillapatás, vele az idegi funkciók és a mozgáskészség helyreállítása. A tartós eredmény érdekében azonban a fájdalomnak a gyökereit is fel kell tárni, és itt az okok sokszor egyediek, mélyek vagy összetettek. Nem csoda, ha egy jól megszervezett speciális ellátóhelyeken fájdalomteammel és egyedi betegútszervezéssel találkozunk.
Kihez forduljak?
A Panoráma Poliklinika Fájdalomambulanciáján teammunkában, több szakterület együttműködésével folyik a diagnosztikai és a terápiás munka; az ellátás multimodális és interdiszciplináris. Multimodális, mert a beavatkozások nem korlátozódnak egyetlen módszerre, és interdiszciplináris, hiszen több orvosi szakma (pl. ortopédus, neurológus, idegsebész) és társszakmák (pl. manuálterapeuta, egészségpszichológus) együttműködésében gondolkodunk.
A Panoráma Poliklinikához forduló betegnek lehetősége van a Fájdalomambulancia bármelyik szakorvosához időpontot foglalni. Ebben az esetben a kivizsgálási és terápiás protokollt ez a szakember, tehát az első vizsgáló szakorvos állítja össze számára. (Persze előfordulhat, hogy már a kezdet kezdetén szükségessé válik a konzultáció a csapat valamelyik másik orvosával, pl. diagnosztikai okból.
Amennyiben a páciens általánosságban a Fájdalomambulanciára foglal időpontot, minden esetben neurológus szakorvos végzi az első vizsgálatot, ami képet ad a probléma jellegéről (és esetleg rögtön megkezdődhet valamilyen nem specifikus gyógyszeres fájdalomcsillapítás).
Hogyan történik a vizsgálat?
A fájdalom közvetlen és mélyebb okainak felderítéséhez első lépésként meg kell ismerni a páciens pontos, mindenre kiterjedő kórtörténetét, illetve el kell végezni a szükséges fizikális vizsgálatokat a szakrendelésen. A kórelőzmények felvételében (és ezzel a precíz diagnózis felállításában) gyakran a páciens közeli hozzátartozója is segíteni tud, ezért hasznos lehet, ha ő is eljön vizsgálatra.
A diagnosztikai folyamatban rendszerint szükség van valamilyen korszerű képalkotó vizsgálatra, ez lehet röntgen-, CT- vagy MR-kép stb. Amennyiben a páciens rendelkezik korábbi vizsgálati eredménnyel, célszerű magával hoznia a szakrendelésre (pendrive-on, CD-n, DVD-n). Ha nem áll rendelkezésre képalkotó vizsgálat (vagy friss eredményre van szükség), a megfelelő vizsgálatot helyben vagy szakmai partnereinknél szervezzük meg. A képalkotó diagnosztikákat képzett szakembereink elemzik, és írásos véleményt adnak.
Nincs két ugyanolyan ember, nincs két ugyanolyan probléma. A diagnosztikai szakaszban olykor több szakemberünk is részt vesz, hogy megalapozott kezelési tervet tudjunk összeállítani. Az egyedi betegút összeállítása azt jelenti, hogy minden páciens számára létezik egy ideálishoz közelítő folyamat: a vizsgálatok meghatározott köre és megfelelő sorrendje, ami a pontos diagnózishoz és a megfelelő terápiához vezet.
Milyen kezelést kapok?
A diagnosztikai szakaszt követően személyre szabott kezelési tervet állítunk össze. Rendelőnkben a terápiás megoldások széles spektruma áll rendelkezésre a szájon át szedhető gyógyszerektől, az infúziós terápián át, a kis sebzéssel járó (minimálinvazív) precíziós idegsebészeti beavatkozásokig.
A „szükséges és elégséges” elv a terápia beállítására is vonatkozik. Ágyúval nem lövünk verébre, a terápiás tervet minden esetben a fokozatosság elve szerint építjük fel annak érdekében, hogy a lehető legkíméletesebb, de már hatékony eljárást találjuk meg.
A diagnosztikai és terápiás folyamaton pácienskoordinátorunk vezeti végig pácienseinket: időpontot foglal, megszervezi a betegutat és a kontrollidőpontokat. A páciens a folyamat bármely pontján kérdést tehet fel a koordinátornak.
Hogyan tovább?
A gyógyítás folyamatához szervesen hozzátartozik a páciens utókövetése. A beteg rehabilitációját a Panoráma fájdalomspecialistái figyelemmel kísérik, az alkalmazott terápiát, a gyógyszeradagolást stb. szükség esetén módosítják, finomhangolják.
A Fájdalomambulancia és a Panoráma Poliklinika szakembereinek célja minden esetben az, hogy a beteg fájdalma a lehető leghamarabb megszűnjön, a páciens a testi-lelki okok feltárásával a tartós gyógyulás útjára lépjen, és egészségét, korábbi életminőségét visszanyerje.
Tetszik, megosztom:
Időpontfoglalás
Foglaljon időpontot online! Naptárunkban kiválaszthatja az Ön számára megfelelő időpontot.
Kapcsolódó szolgáltatások
Blog - PszichoLogic
Cikkek, podcastok
A PszichoLogic oldalon podcastokat hallgathatnak és cikkeket, blogokat olvashatnak olyan témákról, amelyek reményeink szerint Önöket is érdekelni fogják.
Hogyan lehet elkerülni a gerincműtétet?
A krónikus vagy visszatérő hátfájással, gerinctáji panaszokkal élő betegek számára a gerincsebészeti beavatk
Fájdalomterápia: vizsgálat és a kezelés menete
Ha hosszabb ideje fennálló, krónikus vagy akutan jelentkező erős fájdalmat tapasztal ...
Ágyúval verébre?
„Szükséges és elégséges”: a beteg útja a gyógyuláshoz Fájdalomambulanciánkon. Az azonnali ...
A fájdalomtól meg lehet szabadulni
Folyamatosan fennálló vagy visszatérő fájdalommal élni fizikailag és pszichésen is gyötrelmes. ...
Az idegi abláció
Az idegi abláció Az idegi abláció az ízületeket beidegző, fájdalomközvetítő idegszálak kiiktatását jelenti