A hasnyálmirigy betegségei

A hasnyálmirigy szerepe általában a I-es típusú cukorbetegséggel kapcsolatban merül fel, hiszen – egyéb létfontosságú hormonok mellett – ez a szerv termeli (illetve nem termeli) az emberi vércukorháztartást szabályozó hormont, az inzulint.

Hasnyálmirigy betegség Panorama Klinika

Kevésbé ismert, hogy a hasnyálmirigy külső elválasztású szervként is működik: bélcsatornába juttatott enzimjei részt vesznek a lipidek, a szénhidrátok és a fehérjék lebontásában. A hasnyálmirigy rendellenességeinek diagnosztizálásával és gyógyításával ezért a cukorbetegségre specializálódott diabetológia mellett a gasztroenterológia foglalkozik.

A hasnyálmirigy gyulladásos megbetegedése

A heveny hasnyálmirigy-gyulladás (pankreátisz) tünetei:

  • hirtelen fellépő, heves hasi fájdalom a köldök magasságában,
  • émelygés, hányás,
  • láz,
  • az epeelfolyás akadályozottsága esetén sárgaság.

Ezekkel a tünetekkel haladéktalanul fel kell keresni a gasztroenterológiát, ugyanis életet veszélyeztető állapotra is utalhatnak, mint például az epevezeték hasnyálmirigy-vezetékkel közös alsó szakaszának epekövesség miatti elzáródása. A hasnyálmirigy akut gyulladását gyakran váltja ki az alkoholizmus és a zsíros ételek túlfogyasztása (magas vérzsírszint), ritkábban vírusfertőzés vagy autoimmun folyamat, illetve egyéb okok.

A hasnyálmirigy heveny gyulladása gyakran elmúlik, ha a beteg szigorú diétát tart vagy koplal – az orvos előírása szerint. Súlyos esetben antibiotikum adására is sor kerül. Ha a gyulladás epekövesség miatt lép fel, az epeutak kezelése, a kő eltávolítása a megoldás.

A veszélyt a különösen heves lob mellett az jelenti, ha a gyulladás visszatérővé vagy krónikussá válik. Ilyenkor a hasnyálmirigy sejtjei elhalhatnak, a hormon- és enzimtermelő képesség károsodik, a beteg anyagcseréje felborul. Az idült gyulladás legtöbbször az alkoholszenvedély következménye. A krónikus pankreátisz tünetei:

  • tompává váló, állandósuló hasi fájdalom,
  • hasmenés, rosszul emésztett, világos színű, bűzös széklet,
  • étvágytalanság, fogyás.

Időpontfoglalás

Foglaljon időpontot online!  Naptárunkban kiválaszthatja az Ön számára megfelelő időpontot.

Tisztelettel kérjük kedves pácienseinket, hogy a rendelésre a foglalt időpont előtt legalább 5 perccel érkezzenek meg! Szíves együttműködésüket előre is köszönjük!

Labordiagnosztika

A betegtől származó információk és a fizikai vizsgálat eredménye alapján a hasnyálmirigy-rendellenességek egyes számú diagnosztikai eszköze a mintavételes laborvizsgálat, a vérből ugyanis jól kimutathatók a hasnyálmirigy-betegségre jellemző megemelkedett enzimszintek. A képalkotó eljárások – mindenekelőtt a hasi ultrahang – a hasonló tünetekkel járó betegségektől való elkülönítésben, valamint az összetett kórképek diagnosztizálásában, az esetleges rejtett szövődmények felismerésében kaphatnak szerepet.

Hasnyálmirigyrák

A rosszindulatú hasnyálmirigy-daganat az egyik legrosszabb prognózisú ráktípus; kialakulásának pontos okai nem ismertek. Tünetei:

  • hasi diszkomfortérzés,
  • gyomortáji fájdalom, ami kisugározhat a hátba,
  • étvágytalanság,
  • a fogyás sokszor már előrehaladott állapotot jelez,
  • a bőrön és a szemfehérjén érzékelhető sárgaság akkor következik be, ha a daganat akadályozza az epe áramlását a vékonybélbe.

A daganatot és a daganat jellegét

  • vérvizsgálattal (tumormarker jelenléte),
  • képalkotó vizsgálattal (mellkasi röntgen, ultrahang, CT, MR) és
  • szövetmintavétellel (tűbiopszia)

lehet kimutatni. Az időben történő felismerést megnehezíti, hogy a betegség kezdeti stádiuma gyakran tünetmentes.

A hasnyálmirigyrák ellenszere rendszerint a radikális műtét, vagyis a pankreász és az áttétes területek kimetszése. A sikeres beavatkozást követően az eltávolított szerv termelte hormonokat és emésztőnedveket folyamatosan pótolni kell.

Tetszik, megosztom:

Facebook
LinkedIn
Twitter
WhatsApp
Email

Időpontfoglalás

Foglaljon időpontot online! Naptárunkban kiválaszthatja az Ön számára megfelelő időpontot.

Kapcsolódó szolgáltatások

Blog - PszichoLogic

Cikkek, podcastok

A PszichoLogic oldalon podcastokat hallgathatnak és cikkeket, blogokat olvashatnak olyan témákról, amelyek reményeink szerint Önöket is érdekelni fogják.

Comments are disabled.